Lajme

Bllokohet përkohësisht ligji i abortit në Texas


Njerëzit marrin pjesë në tubimin e Marshimit të Grave, të shtunën, 2 tetor 2021, Austin, Texas. Marshimi ishte një përgjigje ndaj legjislacionit të diskutueshëm të miratuar kohët e fundit nga ligjvënësit e Texas-it i cili ka ndaluar shumicën e aborteve atje.

Një gjykatës federal amerikan, të mërkurën e 6 tetorit, ka bllokuar ndalimin pothuajse të përgjithshëm të abortit në Texas – duke i dhënë goditjen e parë ligjore kundër ligjit kontestues dhe duke e futur të ardhmen e tij në pasiguri.

Ligji, i njohur si “Senate Bill 8”, ndaloi shumicën e aborteve në shtetin e dytë më të populluar të SHBA-së dhe deri më tani po përballej me një valë sfidash.

Vendimi i së mërkurës, i cili buron nga një sfidë e sjellë nga administrata e presidentit amerikan Biden, do të parandalojë shtetin nga zbatimi i ligjit të mbështetur nga republikanët, ndërsa proceset gjyqësore mbi ligjshmërinë e tij vazhdojnë.

Por edhe me ligjin në pritje, shërbimet e abortit në Texas mund të mos rifillojnë menjëherë, sepse mjekët ende kanë frikë se mund të paditen pa një vendim ligjor.

“Vendimi i sotëm është një hap i rëndësishëm përpara drejt rivendosjes së të drejtave kushtetuese të grave në të gjithë shtetin e Texas-it”, tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, në një deklaratë të mërkurën vonë.

Demonstruesit kundër abortit luten dhe protestojnë jashtë një Qendre Shëndeti të Grave të Texas-it të Veriut, të premten, 1 tetor 2021, në McKinney, Texas.

Zyrtarët e Texas-it ka të ngjarë të kërkojnë një përmbysje të shpejtë nga gjykata e pestë e apelit në SHBA, e cila më parë lejoi që kufizimet të hynin në fuqi.

Ligji, i nënshkruar nga guvernatori republikan, Greg Abbott, në maj, ndalon abortet sapo të zbulohet aktiviteti kardiak, i cili është zakonisht rreth gjashtë javë, para se dikush të mund të dijë se është shtatzënë.

Për të zbatuar ligjin, Texas-i zëvendësoi qytetarët privatë për të ngritur padi kundër shkelësve dhe u ka dhënë atyre të drejtën për të paktën 10 mijë dollarë në dëm nëse është e suksesshme.

Padia u ngrit nga administrata e Biden, e cila tha se kufizimet u miratuan në kundërshtim me kushtetutën amerikane.

Më tej ata argumentuan se Texas-i ka sulmuar të drejtën kushtetuese për abort.

Ofruesit e abortit thonë se frika e tyre është bërë realitet në kohën e shkurtër që ligji ka qenë në fuqi.

Planifikuesi “Parenthood” thotë se numri i pacientëve nga Texas-i në klinikat e tij u ul me gati 80% në dy javët pasi ligji hyri në fuqi.

Disa ofrues kanë thënë se klinikat e Texas-it tani janë në rrezik të mbyllen ndërsa shtetet fqinje luftojnë për të vazhduar me një rritje të pacientëve të cilët duhet të ngasin qindra kilometra.

Të tjerët thonë se ata po detyrohen të mbajnë shtatzëni në afat.

Cindy Gomez, nga Austin, merr pjesë në tubimin e Marshimit të Grave, të shtunën, 2 tetor 2021,  Austin, Texas.

Shtetet e tjera, kryesisht në jug, kanë miratuar ligje të ngjashme që ndalojnë abortin brenda javëve të para të shtatzënisë, të cilat gjyqtarët i kanë bllokuar. Por versioni i Texas-it deri më tani ka dalë jashtë gjykatave sepse ua lë zbatimin qytetarëve privatë që të paraqesin padi, jo prokurorëve, për të cilët kritikët thonë se përbën një shpërblim.

Të paktën një ofrues i abortit në Texas ka pranuar se ka shkelur ligjin dhe është paditur, por jo nga kundërshtarët e abortit.

Ligji i Texas-it është vetëm ai që ka vendosur testin më të madh të të drejtave të abortit në SHBA në dekada, dhe është pjesë e një shtytjeje më të gjerë nga republikanët në mbarë vendin për të vendosur kufizime të reja mbi abortin.

Të hënën, gjykata supreme amerikane fillon një mandat të ri, i cili në dhjetor do të përfshijë argumente në përpjekjen e Mississispp-it për të përmbysur vendimin historik Roe v Wade të vitit 1973 që garantonte të drejtën për një abort.

Muajin e kaluar, gjykata nuk vendosi mbi kushtetutshmërinë e ligjit të Texas-it duke e lejuar atë të mbetet në vend. Por ofruesit e abortit e morën atë votë 5-4 si një shenjë ogurzi se ku gjykata mund të shkonte drejt abortit pasi shumica e saj konservatore u forcua me tre të emëruar nga ish-presidenti amerikan Donald Trump.

Marshimi i Grave, të shtunën, 2 tetor 2021, Austin, Texas.

Përpara mandatit të ri të gjykatës supreme, planifikuesi “Parenthood” të premten lëshoi një raport duke thënë se nëse Roe v Wade përmbyset – 26 shtete janë të gatshme të ndalojnë abortin.

Vetëm këtë vit, gati 600 kufizime të abortit janë futur në shtëpitë shtetërore në mbarë vendin, me më shumë se 90 janë bërë ligj, sipas planifikuesit “Parenthood”.

Ligji i Texas-it u hartua posaçërisht me qëllimin për ta bërë më të vështirë për klinikat të marrin urdhra nga gjykata federale që bllokojnë zbatimin e ligjit.

Në vend që të krijojë dënime penale për abortet e kryera pasi të zbulohet një rrahje zemre e fetusit, Legjislatura e Texas-it ka ngarkuar qytetarët privatë të zbatojnë ligjin duke sjellë procese gjyqësore private kundër klinikave – dhe këdo tjetër që ndihmon një grua në marrjen e një aborti pas gjashtë javësh.

Që kur ligji hyri në fuqi, klinikat në Texas kanë ndaluar ofrimin e aborteve pas gjashtë javësh – ose janë mbyllur fare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore