Lajme

Bllokimi i marrëveshjes bërthamore me Iranin i atribuohet Izraelit, por i përket dikujt tjetër


Për momentin, duket se shanset janë të pakta që të nënshkruhet një marrëveshje bërthamore midis Iranit dhe fuqive në dy muajt e ardhshëm.

Teherani iu përgjigj me gjakftohtësi propozimit të ndërmjetësuesve evropianë.

Siç është bërë e qartë prej disa muajsh, çelësi është në duart e iranianëve.

Administrata amerikane ishte e etur për të nënshkruar një marrëveshje, por ajo nuk mund t’i nënshtrohet plotësisht çdo kërkese iraniane.

Në disa çështje, të tilla si “rastet e hapura” që po shqyrtohen nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike, Washingtoni nuk e ka fjalën e fundit.

Gjithashtu, ndoshta një nënshkrim afër zgjedhjeve në SHBA do të ishte më pak i përshtatshëm për administratën.

Amerikanët i morën vendimet e tyre pasi izraelitët mbërritën në Washington për të biseduar me administratën rreth marrëveshjes së afërt.

Mezi u desh një ditë që burimet diplomatike – në fakt, politike – të merrnin meritën për ndryshimin e qëndrimit të SHBA-ve, që thuhet se vonoi nënshkrimin e marrëveshjes.

Epo, kjo është e pakuptimtë.

Personi që ndryshoi mendje ishte lideri shpirtëror iranian, Ali Khamenei, mbi të cilin Jerusalemi nuk ka asnjë ndikim.

Kryeministri izraelit, Yair Lapid, ka të drejtë për një gjë: është më mirë të flasësh me amerikanët në prapaskenë sesa t’i qortosh ata ose të nisësh një fjalim të panevojshëm në Kongres.

Përveç kësaj, kur bëhet fjalë për Iranin, Qeveria aktuale izraelite tingëllon më shumë si Netanyahu sesa Netanyahu vetë.

Raporti tremujor i IAEA-s përshkruan në fakt rreziqet e mungesës së një marrëveshjeje të re.

Sipas raportit, iranianët tani kanë 55.6 kilogramë uranium të pasuruar 60 për qind, ose 12.5 kilogramë më shumë se tre muaj më parë.

Kjo e lë Teheranin të paktën disa javë larg grumbullimit të mjaftueshëm të uraniumit të pasuruar për të prodhuar një bombë bërthamore.

Në sfondin e konsensusit të afërt në hierarkinë izraelite, bien në sy pikëpamjet e ish-shefit të Inteligjencës Ushtarake Tamir Hayman.

Hayman, aktualisht drejtor menaxhues i Institutit për Studime të Sigurisë Kombëtare, i tha izraelites “Haaretz” se “ajo që është më shqetësuese për raportin është gjatësia e tij”.

“Kur IAEA-ja mjaftohet me tre faqe, kupton se sa shumë janë zvogëluar inspektimet e tyre që kur iranianët i dhanë fund përdorimit të kamerave nga agjencia në vendet bërthamore”.

Megjithatë, Hayman beson se nënshkrimi i një marrëveshjeje është më pak se një zgjedhje e keqe në situatën e re.

“Një marrëveshje e shkëlqyer nuk është në agjendë. Por nënshkrimi i një marrëveshjeje të keqe tani është ende më e preferuar se çdo alternativë tjetër. Me kalimin e kohës, i vetmi skenar që do ta mbajë Iranin nga një bombë bërthamore është një marrëveshje – dhe kur të skadojë, nënshkrimi i një marrëveshjeje tjetër”.

Marrë nga Haaretz, përshtatur për Albanian Post 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore