Lajme

Blinken e quan dhunën seksuale të shkaktuar nga Hamasi “përtej çdo gjëje që kam parë”


Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, të dielën dënoi me forcë dhunën seksuale të ushtruar nga Hamasi gjatë sulmit të 7 tetorit dhe sulmoi ata që nuk e kanë dënuar me forcë ose kanë vonuar ta bëjnë këtë.

“Nuk e di pse vendet, liderët, organizatat ndërkombëtare ishin kaq të ngadalta për t’u fokusuar në këtë, për ta sjellë atë në vëmendjen e njerëzve. Më vjen mirë që më në fund po ndodh”, i tha Blinken Jake Tapper të CNN në “State of the Union”.

“Mizoritë që pamë më 7 tetor janë pothuajse përtej përshkrimit njerëzor ose përtej aftësisë sonë për t’u tretur. Dhe ne kemi folur për to më parë, por dhuna seksuale që pamë më 7 tetor është përtej çdo gjëje që kam parë as unë”, tha ai.

Kombet e Bashkuara dëgjuan dëshmi rreth akuzave për dhunë seksuale dhe me bazë gjinore nga Hamas në një panel të organizuar nga Izraeli në selinë e OKB-së në Nju Jork javën e kaluar. Disa folës përsëritën se disa grupe të të drejtave të njeriut si UN Women ishin shumë të ngadalta për të dënuar përdhunimin dhe dhunën seksuale të supozuar.

I pyetur nga Tapper pse Kombet e Bashkuara dhe komuniteti ndërkombëtar kanë qenë kaq të ngadalshëm për t’iu përgjigjur akuzave, Blinken tha: “Unë mendoj se është një pyetje që këto organizata, këto vende duhet t’ia bëjnë vetes”.

Demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve po planifikojnë të prezantojnë një rezolutë që dënon përdorimin e dhunës seksuale dhe përdhunimit të Hamasit ndaj grave izraelite, pasi ata u tronditën nga përgjigja ndaj akuzave të disa ligjvënësve në të majtë, duke përfshirë kryetaren e grupit të grupit progresiv, Rep. Pramila Jayapal.

Policia izraelite po merr në pyetje të dyshuarit dhe po mbledh prova, duke përfshirë video, mjekësi ligjore dhe dëshmi të dëshmitarëve, për të hetuar akuzat për përdhunim gjatë sulmeve. Dëshmitarët e pasojave të sulmeve thonë se gratë dhe vajzat u sulmuan seksualisht, u torturuan dhe u vranë.

Megjithatë, disa reagues të parë që ndoqën skenat e sulmit të 7 tetorit i thanë CNN se sulmet ishin jashtëzakonisht të tmerrshme dhe se disa viktima femra u gjetën të zhveshura.

Hamasi mohoi se militantët e tij kryen përdhunim gjatë sulmeve në një deklaratë javën e kaluar në Telegram dhe dënoi atë që e quajti “koordinimin e disa mediave perëndimore me fushatat mashtruese sioniste që promovojnë gënjeshtra dhe pretendime të pabaza që synojnë demonizimin e rezistencës palestineze…”.

Organizatorët e takimit të OKB-së e hodhën poshtë këtë mohim duke treguar prova në rritje se përdhunimi ndodhi gjatë sulmeve të 7 tetorit, duke përfshirë pamjet video grafike të trupave, videot e luftëtarëve të Hamasit që pranojnë nën pyetje se ka ndodhur përdhunimi dhe dëshmitë nga oficerët e policisë izraelite dhe dëshmitarët e sulmit dhe pasojat e saj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore