Tregjet

Bizneset franceze i drejtohen Le Penit pasi ‘frikësohen’ nga politikat e së majtës


Shefat e korporatave të Francës po garojnë për të krijuar kontakte me të djathtën ekstreme të Marine Le Pen, pasi u tërhoqën nga agjenda radikale e taksave dhe shpenzimeve të aleancës rivale të majtë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të vendit.

Katër drejtues të lartë dhe bankierë i thanë Financial Times se e majta – që sondazhet sugjerojnë se është blloku më i fortë që konkurron me Le Pen – do të ishte edhe më keq për biznesin sesa shkurtimet e pafinancuara të taksave dhe politikat kundër imigracionit të Rassemblement National.

“Politikat ekonomike të RN-së janë më shumë një fletë e zbrazët që biznesi mendon se mund të ndihmojë në shtyrjen në drejtimin e duhur”, tha një udhëheqës i korporatës Cac 40 për partinë e Le Pen.

“E majta nuk ka gjasa të zbusë agjendën e saj të vijës së ashpër antikapitaliste”.

Një tjetër udhëheqës i madh i biznesit dhe investitor në Francë tha se “nëse do të më kishit thënë dy javë më parë se bota e biznesit do të rrënjosej për RN dhe do të numëronte Macron jashtë, nuk do ta kisha besuar”.

Jordan Bardella, i cili pritet të jetë kryeministër nëse RN fiton një shumicë të plotë, tashmë kishte filluar të joshë liderët e biznesit në takimet me dyer të mbyllura muajt e fundit, thanë bankierët e investimeve në Paris.

Ai gjithashtu ka bërë paraqitje në konferenca të industrisë si në Paris Air Show.

Jean-Philippe Tanguy, një deputet i RN që punon në politikën ekonomike, tha se ai kishte marrë thirrje nga lobistë, investitorë dhe kompani të etur për të kuptuar planet e partisë.

“Ne u kemi thënë atyre se RN do të mbajë linjën e deficiteve dhe do të paraqesë një plan të besueshëm”.

“Tregjet do të jenë të rënda ndaj nesh, kështu që ne me të vërtetë nuk kemi zgjidhje tjetër veçse ta bëjmë këtë”.

Një tjetër ekzekutiv i nivelit të lartë tha se perspektiva që partitë e ekstremit të djathtë ose të majtë të përcaktojnë strategjinë ekonomike të Francës ishte “një zgjedhje midis murtajës dhe kolerës”.

Si aleanca e ekstremit të djathtë dhe e majtë e Frontit të Ri Popullor (NFP) duan një ndarje radikale me politikat ekonomike miqësore ndaj biznesit të Macron.

Presidenti ka ulur taksat e prodhimit për korporatat, e ka bërë më të lehtë për kompanitë të pushojnë punëtorët dhe ka tërhequr kompanitë e huaja, duke përfshirë JPMorgan Chase, Pfizer dhe Amazon, për të investuar në Francë.

Papunësia ka rënë dhe recesioni nuk ka filluar si kudo në Evropë.

Por qeveria e tij gjithashtu ka zgjeruar jashtëzakonisht shumë huamarrjen publike gjatë pandemisë dhe goditjes energjetike të lidhur me luftën në Ukrainë.

RN, e cila nuk ka lëshuar një program të plotë ekonomik, ka sinjalizuar se mund të revokojë reformën kryesore të pensioneve të Macron më vonë gjatë vitit pas një auditimi të llogarive publike.

Ai e ka bërë këtë një premtim kyç të fushatës.

Partia ka thënë se do të mbajë premtimet e saj për të ulur tatimin mbi vlerën e shtuar për energjinë dhe karburantin, që qeveria thotë se do të kushtojë 16 miliardë euro.

Por në shenjë të përpjekjeve të së djathtës ekstreme për të siguruar votuesit dhe tregjet, Bardella shtyu një ulje prej 7 miliardë eurosh të TVSH-së për nevojat shtëpiake.

RN thotë gjithashtu se do t’u jepte përparësi kompanive franceze në prokurime, një shkelje e rregullave të konkurrencës së BE-së.

Le Pen është përpjekur të qetësojë biznesin.

“Tregjet financiare nuk e kuptojnë realisht projektin e RN-së”, tha ajo.

“Ata kanë dëgjuar vetëm karikaturën e projektit tonë. Kur lexojnë për të, e shohin atë mjaft të arsyeshme”.

Aleanca e majtë NFP nuk ka bërë hapa të ngjashëm. Por i përshkruan planet e saj ekonomike si më të përgjegjshme për shkak të miliarda eurove në rritje të planifikuar të taksave për të paguar shpenzimet e rritura.

“Ne do ta financojmë këtë program duke u zhytur në xhepat e atyre që mund ta përballojnë më shumë”, tha Olivier Faure, kreu i Partisë Socialiste.

Programi i NFP përfshin heqjen e reformave të pensioneve të Macron-it, rritjen e pagave në sektorin publik dhe përfitimet e mirëqenies, duke rritur pagën minimale me 14 për qind dhe ngrirjen e çmimit të artikujve ushqimorë bazë dhe energjisë.

Do të rifuste një taksë mbi pasurinë, do të hiqte shumë lehtësime tatimore për ata që kanë pasur më mirë dhe do të rriste tatimin mbi të ardhurat për ata që fitojnë më shumë.

Shefat e korporatave refuzojnë ide të tilla.

“Programi ekonomik i së majtës është krejtësisht i papranueshëm dhe do të ishte largimi i Francës nga sistemi kapitalist”, tha një sipërmarrës i profilit të lartë i shqetësuar.

Marrë nga “Financial Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore