Kosova

Bislimi dhe Von Cramon, diskutojnë për vizat dhe dialogun me Serbinë


Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon.

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, të hënën është takuar me raportuesen për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, me të cilën ka diskutuar mbi procesin e dialogut me Serbinë, liberalizimin e vizave dhe integrimin evropian.

Përmes një komunikate për media, është thënë se Bislimi e ka falënderuar atë për rolin e saj në Parlamentin Evropian.

“Në vijim, u diskutua dhe mbi angazhimin e përkushtimin e Kosovës drejt integrimit evropian, çështjet në lidhje me procesin e dialogut si dhe zhvillimet në vend, rajon e më gjerë”.

“Në përfundim, zëvendëskryeministri Bislimi shprehu falënderimin dhe vlerësimin e tij për rolin dhe angazhimin e znj. Cramon në Parlamentin Evropian dhe mbështetjen e vazhdueshme ndaj Kosovës”, thuhet në njoftimin e ZKM-së.

Për angazhimin në liberalizimin e vizave, Cramonin e ka falënderuar të shtunën edhe kryeministri Albin Kurti.

E po ashtu, të premten Cramon ishte takuar me partitë opozitare me të cilët kishte diskutuar për situatën aktuale në Kosovë dhe për procesin e liberalizimit të vizave.

Liberalizimi i vizave është një moment historik dhe shumë i rëndësishëm për integrimin evropian të Kosovës, kishte thënë në një intervistë për Albanian Post, raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon.

Ajo ishte shprehur e lumtur që më në fund, pas më shumë se një dekadë pritjeje, qytetarët e Kosovës s’do ta kenë më barrën burokratike e të tejzgjatur të pajisjes me vizë për të udhëtuar drejt vendeve të Bashkimit Evropian.

Sa i përket kritikave se hapja e kufirit rrezikon të inkurajojë emigracionin ose të hapë rrugën drejt migrimit të paligjshëm, duke marrë parasysh situatën socio-politike në Kosovë, ajo kishte deklaruar se i takon institucioneve të punojnë në këtë drejtim.

Një element tjetër me rëndësi që del nga ky proces, sipas von Cramon, ishte fakti se liberalizimi i vizave mund të jetë me të vërtetë një nxitje për serbët e Kosovës që të pajisen me dokumente të Kosovës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore