Lajme

BIS: Deri në 2030, 24 banka qendrore me monedha digjitale


Deri në vitin 2030, rreth 24 banka qendrore pritet të kenë lëshuar një version digjital të monedhave të tyre, sipas një sondazhi të Bankës për Shlyerjet Ndërkombëtare (BIS) të publikuar të hënën.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia franceze “AFP”.

Pesëmbëdhjetë nga projektet mund të jenë monedha të bankës qendrore të destinuara për publikun e gjerë dhe nëntë nga të ashtuquajturat versione “me shumicë”, domethënë të destinuara për transaksione midis bankave qendrore dhe institucioneve financiare, sipas këtij sondazhi të BIS.

Për gjashtë vjet, ky institucion, i konsideruar si banka qendrore e bankave qendrore, ka kryer një anketë vjetore për të matur ecurinë e bankave qendrore në këtë evolucion teknologjik të parasë përballë rritjes së kriptomonedhave.

Sipas këtij sondazhi të kryer në fund të vitit 2022 me 86 banka qendrore, 18 për qind e tyre tani planifikojnë të zbulojnë një version digjital të monedhës së tyre për publikun e gjerë gjatë tre viteve të ardhshme, krahasuar me 15 për qind vitin e kaluar.

Deri më tani, vetëm katër banka qendrore e kanë marrë këtë hap, me sukses ndonjëherë të përzier.

Këto janë Bahamas, Karaibet Lindore, Xhamajka dhe Nigeria.

Në fund të vitit 2022, gati 93 për qind e bankave qendrore kishin filluar punën dhe më shumë se gjysma ishin duke kryer eksperimente konkrete ose duke punuar në projekte pilot, sipas këtij sondazhi.

Këto versione digjitale të monedhave të bankës qendrore “do të plotësojnë dhe bashkëjetojnë me metoda të tjera pagesash vendase”, gjykon BIS.

Ky përparim nga bankat qendrore vjen në sfondin e lëkundjeve të forta gjatë vitit të kaluar në kriptovalutat private, midis kolapsit të kriptomonedhës Terra dhe falimentimit të platformës amerikane FTX.

Megjithatë, në sondazhin e saj, BIS vë në dukje se një “divergjencë e qartë” po shfaqet midis bankave qendrore.

Ndërsa disa kanë më shumë gjasa të zbulojnë një version digjital të monedhës së tyre brenda tre viteve, përqindja e atyre që e konsiderojnë të pamundur të lëshojnë një të tillë në të ardhmen e afërt është rritur gjithashtu.

Në Zvicër, ku është selia e BIS-it, banka qendrore ka kryer tashmë disa studime, duke përfshirë një në partneritet me Bankën e Francës për të testuar vendbanimet me shumicë ndërkufitare në euro dhe franga zvicerane.

Në fund të qershorit, Komisioni Evropian nga ana e tij prezantoi një kornizë legjislative për një euro digjitale të ardhshme, ndërsa Banka Qendrore Evropiane (BQE) filloi një fazë studimi dy vjet më parë për të siguruar monedhat dhe kartëmonedhat e saj në formë elektronike nga viti 2027 ose 2028.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore