Stil

Billboard Music Awards: Momentet më ‘pikante’ të mbrëmjes dhe fituesit


Edicioni i radhës i “Billboard Music Awards”, u transmetua live mbrëmjen e 15 majit nga MGM Grand Garden Arena në Las Vegas.

Spektakli i 29-të i ndarjes së çmimeve të muzikës u prezantua nga Sean “Diddy”, ndërsa pati shumë momente emocionuese, të cilat u duartrokitën dhe fjalime prekëse.

Duke nisur nga mikpritësi i këtij viti, Diddy, i cili dhuroi një performancë me një grup artistësh, ku u përfshinë: Justin Combs, Bryson Tiller, Jack Harlow, Teyana Taylor dhe vajza 6-vjecare e Taylor, Junie.

Billboard Music Awards 2022: The best-dressed stars on the red carpet | The Independent

Performanca shumë të diskutuara ishin edhe ato të: Megan Thee Stallion, Silk Sonic dhe Machine Gun Kelly.

Ky i fundit këndoi “Twin Flame”, si një dedikim për “bashkëshorten e tij” Megan Fox dhe “fëmijës së tyre” që nuk ka ardhur ende në jetë.

Të menjëhershme ishin komentet në rrjet pas perfomancës, teksa u ngritën dyshime mbi një shtatzëni të mundshme të aktores.

Megan Fox, Machine Gun Kelly at 2022 Billboard Music Awards | POPSUGAR Celebrity

Nga ana tjetër, Mary J. Blige u vlerësua me çmimin prestigjioz të ikonës që ju dorëzua nga Janet Jackson.

Ylli i muzikës tregoi me një fjalim prekës të gjitha sakrificat e saj ndër vite.

“Njerëzit mendojnë se mund të bëhesh ikonë brenda natës, por në fakt jo. Të duhet të mbijetosh, të punosh shumë, të shpenzosh kohë në përpjekje dhe dështime të vazhdueshme. Unë tashmë gjeta dashurinë e vërtetë dhe kjo jam unë”, tha ndër të tjera Blige.

Ndër triumfuesit e mbrëmjes, sa u përket çmimeve, ishte Oliva Rodrigo dhe Justin Bieber.

Me Çmimin Artist i Vitit u vlerësua Bad Bunny, ndërsa Artisti i Ri të Vitit u shpall Myke Towers, kurse Çmimi Artisti Internacional i Vitit shkoi për Black Eyed Peas.

Sa i përket fushës së muzikës u akorduan këto çmime: Hot Latin Kënga e vitit (Bad Bunny & Jhay Cortez, “Dákiti”); Hot Latin Songs Artisti i vitit, mashkull (Bad Bunny); Hot Latin Songs artistja e vitit, femër (Karol G); Hot Latin Songs artistët e vitit, grup (Banda MS de Sergio Lizárraga); Hot Latin Songs Label-i rekord i vitit (Rimas); Hot Latin Songs Imprint i vitit (Rimas).

Kënga e vitit, Latin Airplay shkoi për Maluma & The Weeknd, “Hawái”, kurse Latín Airplay Label e vitit iu akordua Sony Music Latin.

Një çmim gjithashtu u dorëzua edhe për Shtëpia Diskografike Të vitit: Sony Music Latin.

Watch Silk Sonic Perform “Love's Train” at the 2022 Billboard Music Awards  | Pitchfork

Kënga më e shitur e vitit u rendit Black Eyed Peas & J Balvin, “Ritmo (Bad Boys For Life)”, ndërsa kënga me më shumë streams në vit ishte Bad Bunny & Jhay Cortez, “Dákiti”.

Albumi i Vitit u cilësua Bad Bunny, YHLQMDLG.

Sa i takon Top Latin Albums artist i vitit, mashkull, u shpall Bad Bunny, kurse për gjininë femër çmimi shkoi për Karol G.

Me Çmimin Top Latin Albums artistët e vitit, grup, u vlerësuan Eslabon Armado, kurse Top Latin Albums Label-i vitit dhe Top Latin Albums Imprint-i vitit shkuan për Rimas.

LATIN POP

Gjatë mbrëmjes, u akorduan çmime edhe për Kategorinë LATIN POP.

Artisja e vitit, solo, në këtë kategori u shpall Shakira, kurse grupi më i suksesshëm u shpall Maná; Latin Pop kënga e vitit u vlerësua Black Eyed Peas, Ozuna & J.Rey Soul “Mamacita”, kurse Latin Pop Airplay Label-i vitit i takoi Sony Music Latin.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore