Bota

Bie pëlqimi për familjen mbretërore Holandeze


Politikisht, Covid-19 ka qenë i mirë për kryeministrin e Holandës, Mark Rutte. Sondazhet tregojnë se mbështetja e partisë së tij është rritur. Rritja u shpreh nga rreth 15% në 25% që nga marsi.

Nuk mund të thuhet e njëjta gjë për sovranin e tij, Mbretin Willem-Alexander. Sipas Institutit të Sondazheve Publike dhe Opinionit Specialist, IPSOS, në prill të 2020, 76% e holandezëve thanë se kishin besim te mbreti.

Në dhjetor u pa që kishte rënë në 47%. Mbështetja për monarkinë në tërësi ra nga 74% në 60%. Shkaku kryesor ishin dy ngjarje vendimtare.

Në gusht Willem-Alexander dhe Mbretëresha Maxima u fotografuan duke shkelur rregullat e distancimit social në Greqi.

Në tetor, familja u kthye atje gjatë pushimit të vjeshtës edhe pse Holanda po shkonte drejt një bllokimi. Pakënaqësia e popullit, i detyroi ata të ktheheshin në atdhe.

Shtëpia e Mbretërore Holandeze ka qenë një nga familjet mbretërore më të njohura të Evropës. Kur Holanda fitoi pavarësinë nga Spanja në fund të viteve 1500, ajo u shpall si një republikë. Më vonë u bë mbretëri.

Në 1795 progresistët holandezë të mbështetur nga Franca revolucionare e dëbuan familjen mbretërore. Këta të fundit u strehuan në Angli. Vetëm në vitin 1815, kur u kthyen pas disfatës së Napoleonit, ata u bënë mbretër. /AlbanianPost.com

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore