Lajme

Biden thotë se marrëveshja e tavanit të borxhit shmangu ‘kolapsin ekonomik’


Presidenti amerikan, Joe Biden, ka thënë se rritja e kufirit të huamarrjes amerikane shmangu “kolapsin ekonomik”, në fjalimin e tij në Zyrën Ovale drejtuar kombit.

Ai u zotua të nënshkruajë projektligjin në ligj të shtunën, pasi ai kaloi në Kongres me mbështetjen dypartiake.

Presidenti demokrat shprehu lëvdata të rralla për homologët e tij republikanë, duke thënë se ata “vepruan me mirëbesim”.

Ai shtoi se një dështim i SHBA-ve për borxhin e saj prej 31.4 trilion dollarësh deri në afatin e së hënës do të kishte qenë “katastrofik”.

Fjalimet drejtuar kombit nga Zyra Ovale zakonisht janë të rezervuara për kriza të mëdha, të tilla si lufta ose fatkeqësitë natyrore.

Shtëpia e Bardhë tha se vendimi i Biden për të bërë komentet e tij atje nënvizoi peshën e situatës nëse tavani i borxhit nuk do të ishte ngritur në minutën e fundit.

Për javë të tëra, Shtëpia e Bardhë dhe republikanët debatuan detajet e një marrëveshjeje dhe kishte skepticizëm nëse paketa do të finalizohej vërtetë përpara se Qeverisë amerikane t’i mbaronte paratë më 5 qershor.

Projektligji kaloi me 63-36 në Senat të enjten mbrëma, një ditë pasi u miratua lehtësisht nga Dhoma e Përfaqësuesve.

Presidenti vlerësoi udhëheqësit e Kongresit, duke përfshirë kryetarin republikan të Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy dhe udhëheqësin republikan të Senatit, Mitch McConnell.

“Ata vepruan me përgjegjësi dhe vendosën të mirën e vendit përpara politikës”, reflektoi Biden, i cili kandidon për rizgjedhje në 2024.

Marrëveshja pezullon kufirin e borxhit deri më 1 janar 2025 dhe kufizon shpenzimet jo-mbrojtëse, ndërsa zgjeron kërkesat e punës për ndihmën ushqimore dhe shëndetësore, ndër dispozita të tjera.

Financimi i plotë për kujdesin mjekësor të veteranëve ushtarakë do të rritej gjithashtu, në përputhje me atë që kishte kërkuar Presidenti Biden.

Legjislacioni do të rezultojë në 1.5 trilion dollarë kursime gjatë një dekade, tha të martën Zyra e pavarur e Buxhetit të Kongresit.

Megjithëse ishte kryesisht një projekt-ligj dypartiak, kishte republikanë që thanë se marrëveshja nuk shkoi aq larg sa duhet me shkurtime, ndërsa disa demokratë thanë se shkoi shumë larg.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore