Lajme

Biden shpreson që Xi Jinping të marrë pjesë në samitin e G20


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden ka thënë se shpreson që Xi Jinping të marrë pjesë në samitin e liderëve të G20 në Indi javën e ardhshme, pas raportimeve se presidenti kinez do ta anashkalojë takimin.

“Shpresoj që ai të marrë pjesë”, u tha Biden gazetarëve të enjten në Washington, ndërsa disa zyrtarë amerikanë ulën shanset për një takim Xi-Biden në New Delhi, duke sugjeruar se do të kishte më shumë gjasa në Bashkëpunimin Ekonomik Azi-Paqësor, ose konferencën Apec në San Francisko në nëntor.

Kështu bën të ditur gazeta britanike “The Guardian”.

Mungesa e mundshme e Xi Jinping u raportua nga agjencia britanike “Reuters” të enjten.

Analistët e cituar nga Reuters thanë se çdo vendim i Xi për të anashkaluar takimin mund të lidhet me rivalitetin me Indinë mikpritëse.

Ata thanë se lëvizja mund të jetë një sinjal se Kina heziton të japë ndikim tek fqinji i saj jugor, një nga ato që krenohet me një nga ekonomitë e mëdha me rritjen më të shpejtë ndërsa Kina ngadalësohet.

Dy nga tre burimet në Kinë thanë se ishin informuar nga zyrtarët kinezë për mungesën e pritshme, por ata nuk ishin në dijeni të arsyes, tha Reuters.

Të dy vendet u përplasën këtë javë pasi Pekini publikoi një hartë që tregon Arunachal Pradesh dhe Pllajën Doklam, për të cilën të dy palët kanë grindur në të kaluarën, si brenda kufijve të Kinës.

India paraqiti një kundërshtim zyrtar me Kinën të martën. Pekini i kërkoi Indisë që të “qëndrojë e qetë” për hartën, me zëdhënësin e ministrisë së jashtme Wang Wenbin të mërkurën duke u bërë thirrje vendeve që të përmbahen nga “interpretimi i tepërt” i hartës, e cila gjithashtu pretendonte zonat e diskutueshme të Detit të Kinës Jugore.

Xi ka marrë pjesë në të gjitha samitet e tjera të G20-s që kur u bë president në 2013, me përjashtim të vitit 2021 gjatë pandemisë COVID kur ai u bashkua me lidhje video.

Samiti në Indi ishte parë si një vend për një takim të mundshëm midis Xi dhe Biden, i cili ka konfirmuar pjesëmarrjen e tij, pasi dy superfuqitë kërkojnë të stabilizojnë marrëdhëniet e acaruara nga tensionet tregtare dhe gjeopolitike.

Xi u takua për herë të fundit me Biden në margjinat e samitit të G20 në Bali, Indonezi nëntorin e kaluar.

Samiti i G20-ës shihet si një vitrinë e rëndësishme për Indinë, me vendin që vjen nga një ulje e suksesshme në Hënë dhe duke e shpallur veten si një fuqi në rritje me tregje tërheqëse dhe një burim për diversifikimin e zinxhirit të furnizimit global.

Por marrëdhëniet midis nikoqirit të G20 dhe Kinës kanë qenë të trazuara për më shumë se tre vjet pasi ushtarët nga të dyja palët u përleshën në kufirin e Himalajeve në qershor 2020, duke rezultuar në 24 të vdekur.

Parashikimi i një takimi midis Xi dhe Biden ishte nxitur nga një rrymë zyrtarësh të lartë amerikanë që vizituan Pekinin muajt e fundit, duke përfshirë sekretaren e tregtisë Gina Raimondo në fillim të kësaj jave.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore