Lajme

Biden nuk mund t’i shpëtojë hijes së Trump-it në krizën kufitare


Rritja e fundit e emigrantëve që kalojnë kufirin SHBA-Meksikë e ka vënë presidentin Joe Biden në një lidhje të vështirë, kërcënuese politikisht.

Udhëheqësit demokratë shtetërorë dhe lokalë, të cilët duhet të jenë ndër aleatët e tij më të ngushtë në zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm, po kritikojnë ashpër trajtimin e tij të imigracionit.

Kundërshtari i tij i mundshëm republikan i vitit 2024, Donald Trump, po ashpërson sulmet mbi një çështje që ka qenë një pjesë qendrore e mesazhit të tij politik për gati një dekadë. Dhe mbështetja publike për Biden për situatën është përkeqësuar.

Ndërsa zgjedhjet janë ende më shumë se një vit larg, kriza në rritje e imigracionit – efektet e së cilës po ndihen mijëra milje nga kufiri SHBA-Meksikë pjesërisht për shkak se guvernatorët republikanë kanë dërguar emigrantë të sapoardhur në qytetet e drejtuara nga demokratët – mund të jetë e frikshme për një zvarritje politike në popullaritetin e Biden dhe shpresat e tij për rizgjedhje.

Numrat japin një pamje të errët.

Sipas shifrave paraprake të Departamentit Amerikan të Sigurisë Kombëtare të marra nga “CBS News”, Patrulla Kufitare e SHBA-ve kapi rreth 210 mijë migrantë pa dokumente që hynë në SHBA gjatë muajit shtator. Kjo është nota më e lartë e vitit dhe është afër përputhjes me kulmin rekord të kapjeve mujore të fundit të vitit 2022.

Nëse administrata Biden mendonte se kriza në kufi po lehtësohej dhe fokusi kombëtar po kalonte në çështje të tjera pas ndryshimeve të politikës së qeverisë në fillim të këtij viti, rritja e fundit duhet ta shpërndajë këtë nocion.

Për më tepër, natyra e rritjes së emigrantëve sugjeron se mund të mos ketë fund në horizont. Përafërsisht një e katërta e arrestimeve kufitare muajin e kaluar ishin qytetarë të Venezuelës, kombit të Amerikës së Jugut që po përballet me vështirësitë politike dhe ekonomike nën diktaturën socialiste të Nicolas Maduro.

Eksodi i Venezuelës ka krijuar një krizë refugjatësh hemisferike, me më shumë se 7 milionë të larguar nga vendi – dhe pasojat po ndjehen gjithnjë e më shumë në tokën amerikane.

Më shumë se 150 mijë venezuelianë janë drejtuar në veri drejt SHBA-ve, përmes hendekut Darian në Amerikën Qendrore, në dy muajt e fundit, sipas qeverisë së Panamasë.

“Njerëzit nuk i marrin dhe i lënë shtëpitë e tyre vetëm për dreqin”, tha për median britanike “BBC” Janet Napolitano, shefe e sigurisë kombëtare gjatë administratës së Obamës.

“Ata janë zakonisht në gjendje të dëshpëruar – varfëri, papunësi, krim të lartë, dhunë, mungesë të institucioneve civile në vendet e tyre të origjinës”.

Të enjten, administrata Biden njoftoi dy hapa të rinj për të adresuar rritjen dramatike – dhe të dy e kanë hapur presidentin ndaj sulmeve nga i gjithë spektri politik. Presidenti lëshoi një sërë përjashtimesh mjedisore dhe planifikimi dhe lëshoi fonde për të ndërtuar seksione shtesë të murit përgjatë kufirit SHBA-Meksikë.

Ai zbuloi gjithashtu se SHBA do të rifillonte dëbimet e drejtpërdrejta të qytetarëve venezuelianë – një praktikë që ishte pezulluar për shkak të marrëdhënieve të tensionuara diplomatike midis dy kombeve.

Këto masa të reja u denoncuan shpejt si shumë të vogla nga forcat e linjës së ashpër të imigracionit dhe shumë nga aktivistët e krahut të majtë të imigracionit. Shpjegimet e ngatërruara të presidentit – se ai ende beson se muret nuk funksionojnë dhe se ishin para që ai u detyrua të shpenzonte nga Kongresi – e komplikuan situatën.

Njoftimi i Venezuelës përfaqëson gjithashtu një ndryshim në qëndrimin e administratës, pas lëvizjeve muajin e kaluar për të lejuar rreth gjysmë milioni refugjatë venezuelianë në SHBA të aplikojnë për leje pune dhe të shmangin dëbimin për 18 muaj.

Në përpjekjen për të qetësuar shqetësimet se ai nuk po bën mjaftueshëm për të trajtuar rritjen e kufijve, ndërkohë që i mban të lumtur mbështetësit e tij liberalë, ai duket se nuk po kënaq askënd – një enigmë që është shfaqur vazhdimisht në politikën kufitare gjatë presidencës Biden.

Emigracioni është bërë një çështje shumë polarizuese, jo pak për shkak të retorikës së zotit Trump për “ndërtimin e murit” dhe ndonjëherë politikave drakoniane gjatë presidencës së tij. Kjo ka kufizuar në masë të madhe fleksibilitetin politik të Biden në trajtimin e krizave.

Aty ku Barack Obama ishte në gjendje të rriste dëbimet dhe të forconte sigurinë kufitare gjatë presidencës së tij pa u përballur me goditje të dëmshme nga aktivistët liberalë, Biden nuk e ka një luks të tillë.

Çdo hap që ai ndërmerr për emigracionin shihet tani në kontekstin e mjedisit aktual të luftës partizane politike, me Trump dhe republikanët në njërën anë dhe demokratët në anën tjetër.

Ndërkohë, sondazhet e fundit sugjerojnë se në atë luftë partizane, publiku po i drejtohet presidentit.

Të anketuarve në një sondazh të ri të Universitetit Marquette me votuesit e regjistruar iu kërkua të zgjidhnin se kush ishte “më i mirë” për çështjen e emigracionit dhe sigurisë kufitare, presidenti aktual apo njeriu që ai zëvendësoi. Pesëdhjetë e dy përqind thanë se preferonin zotin Trump, ndërsa vetëm 28 përqind zgjodhën Biden.

Kjo është e lidhur me ekonominë për hendekun më të madh të çështjeve midis dy kandidatëve dhe është në kontrast me temat si aborti dhe ndryshimet klimatike, ku Biden ka epërsi të qëndrueshme.

Këto rezultate u pasqyruan në një sondazh të “NBC News”, i cili zbuloi se 45% e amerikanëve mendonin se republikanët ishin më të mirë në trajtimin e imigracionit kundrejt vetëm 27% për demokratët. Ai përfaqëson një ndryshim të dukshëm nga presidenca e Trump, kur pluralizmi i publikut amerikan preferonte demokratët.

Rrahja e vazhdueshme e daulleve të lajmeve shqetësuese nga kufiri, si dhe sforcimi i shërbimeve publike që ndihen nga qytetet kryesore të SHBA-ve ku po vendosen emigrantët, po lënë një shenjë të dukshme në opinionin publik.

Dhe nëse kriza nuk zbutet përpara se të fillojë me zell fushata e zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2024, presidenti do të përballet me kundërshtarin e tij republikan në një terren të pafavorshëm politik.

Sipas Napolitano, zgjidhja e krizës së emigracionit do të kërkojë një përpjekje të bashkërenduar nga ekipi Biden.

“Kjo kërkon një shtrirje diplomatike”, thotë ajo.

“Kjo kërkon investime në vende të tjera në mënyrë që ne të heqim një pjesë të stimujve për të emigruar. Dhe kërkon siguri të fortë kufitare dhe zbatim efektiv të ligjeve tona të imigracionit, të cilat duhet të ndryshohen dhe reformohen”.

Në fund, kritika që merr Biden për veprimet e tij mbi emigracionin këtë javë do të jetë shumë më pak e rëndësishme sesa nëse politikat e reja funksionojnë apo jo.

Nëse nuk e bëjnë këtë, dhe nëse hapat e tjerë të administratës së Bidenit për të ndalur fluksin e emigrantëve nga Venezuela dhe gjetkë janë gjithashtu të pasuksesshëm, rruga e tij drejt rizgjedhjes bëhet më e rrezikshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore