Lajme

Biden mbron gratë, kundër ligjit të abortit në Texas


Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, është deklaruar kundër një ligji të abortit që është miratuar në Texas për të hequr mundësinë e abortimit të fëmijës pas javës së gjashtë së shtatzënisë.

Kjo pikë e zhvillimit fetal njihet si çasti kur “fillojnë rrahjet e zemrës”. Për këtë shkak, duke qenë ende fetus dhe duke parë se gratë nuk e kuptojnë në këtë stad shtatzëninë e tyre, aborti është i lejuar.

Në shumë vende të botës, aborti lejohet deri edhe në javën e 24-ët të shtatzënisë. Kjo periudhë cilësohet si jo e dëmshme për nënën bartëse.

Por, në Texas, ky ligj kaloi në Senat dhe u la në fuqi edhe nga Gjykata Supreme, në një votim të kontestuar me pesë vota pro dhe katër kundër. Pra, pas javës së gjashtë, është e jashtëligjshme të kryesh abort.

Ky akt jo vetëm nuk lejon atë, por lejon edhe paditjen e doktorëve që e kryejnë një veprim të tillë pas gjashtë javëshit.

Protesta të shumë janë ndërmarrë në gjithë Texas-in tashmë. Pjesë e tyre kanë qenë mjekë, aktivistë të shoqërisë civile dhe qytetarë.

Vendimi i Gjykatës ka qenë i paarsyetuar, gjë që ka sjellë edhe më shumë irritim në opinionin publik.

“Mbresëlënës!”.

Kështu e ka shpjeguar ligjin e ri Sonia Sotomayor, një gjykatëse e njohur në Texas. Ajo e cilësoi atë si “jo kushtetues”.

Ndërsa Biden, ndër problemet e shumta me çështjen e Afganistanit, i ka kushtuar vëmendjen e duhur çështjes shumë të nxehtë në shtetin jugor konservator amerikan.

Kjo e drejtë kushtetuese e abortit në SHBA, daton prej gjysmë shekulli. Periudha e lejuar e abortimit varion nga 22 në 24 javë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore