Lajme

Biden këmbëngul: Fatura e bllokuar për infrastrukturën prej 1 triliard dollarësh do të miratohet


Presidenti amerikan Joe Biden pas një takimi të Grupit Demokratik të Dhomës në Capitol Hill, e premte, 1 tetor 2021, në Washington.

Presidenti amerikan Joe Biden ka këmbëngulur se fatura e tij prej 1 triliard dollarësh për infrastrukturën – përfundimisht do të miratohet nga Kongresi në mes të një ngërçi në partinë e tij.

“Nuk ka rëndësi nëse është brenda gjashtë minutash, gjashtë ditësh ose gjashtë javësh, ne do ta përfundojmë atë”, tha ai pas një vizite të papritur në Kongres të premten e 1 tetorit.

Disa demokratë refuzojnë të mbështesin planin derisa të votohet një projektligj i veçantë prej 3.5 triliardë dollarësh për mirëqenien dhe ndryshimin e klimës.

Por centristët në parti duan të shpenzojnë më pak për ato çështje.

Kryetarja e Dhomës Demokratike Nancy Pelosi pranoi të premten në mbrëmje se “nevojitet më shumë kohë” për të gjetur një kompromis.

Votimi i së enjtes mbi projektligjin e infrastrukturës u shty dhe nuk ishte e qartë kur do të bëhej një përpjekje tjetër për të mbajtur një votim.

Vizita e Biden në “Capitol Hill” të premten e pa atë të takohej privatisht me Demokratët e Dhomës në një përpjekje për të dalë nga ngërçi.

Presidenti amerikan Joe Biden dhe kryetarja e Dhomës së Demokratëve, Nancy Pelosi në Kaliforni, flasin me gazetarët ndërsa largohen pas një takimi të Grupit Demokratik të Dhomës në Capitol Hill, e remte, 1 tetor 2021, në Washington.

Raportet e mediave amerikane thanë se ai kishte kërkuar të bënte kompromis midis fraksioneve.

“Reuters” citoi një burim të thoshte se Biden kishte sugjeruar zvogëlimin e faturës së mirëqenies dhe klimës në rreth 2 triliard dollarë, duke thënë se, “edhe një faturë më e vogël mund të bëjë investime historike”.

Fatura dypalëshe e punëve publike prej 1 triliard dollarësh, e cila do të zbatohej për transportin rutinë, brezin e gjerë, sistemet e ujit dhe projekte të tjera, gëzon mbështetje të gjerë – por demokratët liberalë (ose progresistë) po e lidhin kalimin e tij me faturën e tyre më ambicioze të mirëqenies dhe ndryshimit të klimës.

Ky projektligj do të rriste taksat për korporatat dhe të pasurit, duke investuar të ardhurat në një sërë programesh sociale.

Kjo e fundit përfshin dhe arsimin e hershëm të fëmijërisë, parashkollorin universal, arsimin kolegj dyvjeçar të financuar nga qeveria, pushimin familjar dhe mjekësor, një zgjerim të shëndetit të qeverisë, shpenzimet e sigurimit dhe mjedisit.

Në fillim të kësaj jave, Shtëpia e Bardhë anuloi udhëtimin e Biden në Çikago në mënyrë që ai të mund të përqendrohej në “fshikullimin” e votave të nevojshme.

Përfaqësuesja Pramila Jayapal, D-Wash, duke shkuar në një takim me Presidentin Joe Biden dhe Grupin Demokratik të Dhomës në Capitol Hill në Washington, të premten, 1 tetor 2021.

Duke reflektuar pozicionin centrist, senatori Joe Manchin tha se ishte gati të takonte presidentin nëse flitej për 1.5 triliard dollarë në infrastrukturë. Ai e përshkroi shifrën e propozuar prej 3.5 triliardë dollarë si “çmenduri fiskale”.

Senatori Bernie Sanders, një liberal kryesor, shkroi në Twitter të premten se “fati i planetit” qëndronte në faturën prej 3.5 triliardë dollarësh.

Partia e Biden ka shumicën më të vogël si në Dhomën e Përfaqësuesve ashtu edhe në Senat. Prandaj është e etur të nxisë politikat e saj nënshkruese para zgjedhjeve të kongresit të vitit të ardhshëm, kur republikanët do të përpiqen të rimarrin kontrollin.

Të enjten Kongresi miratoi një masë të përkohshme për të mbajtur qeverinë federale të financuar deri në fillim të dhjetorit.

Muzetë federale, parqet kombëtare dhe programet e sigurisë do të duhej të mbylleshin pa financimin, i cili gjithashtu përfshin lehtësimin e uraganit dhe ndihmën për refugjatët afganë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore