Lajme

Biden dhe McCarthy synojnë të thyejnë bllokimin e tavanit të borxhit të SHBA-ve


Presidenti amerikan Joe Biden, republikanët dhe demokratët kryesorë nga Kongresi do të ulen këtë javë në përpjekje për të zgjidhur një bllokim tre-mujor mbi tavanin e borxhit të SHBA-ve prej 31.4 trilion dollarësh dhe për të shmangur një falimentim para fundit të majit.

Presidenti demokrat po u bën thirrje ligjvënësve të rrisin kufirin e vetë-imponuar të huamarrjes nga qeveria federale pa kushte. Kryetari republikan i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, ka thënë se dhoma e tij nuk do të miratojë asnjë marrëveshje që nuk shkurton shpenzimet për të adresuar një deficit buxhetor në rritje.

Biden do të takohet të martën në Shtëpinë e Bardhë me McCarthy-n për herë të parë që nga 1 shkurti, me liderin e shumicës në Senat, Chuck Schumer dhe republikanin e lartë të Senatit Mitch McConnell. Në bisedime do të bashkohet edhe demokrati kryesor i Dhomës së Përfaqësuesve, Hakeem Jeffries.

Analistët nuk presin një marrëveshje të menjëhershme për të shmangur një falimentim historik, për të cilin Departamenti i Thesarit ka paralajmëruar se mund të vijë më 1 qershor. Parashikuesit paralajmërojnë se një mospagim ka të ngjarë të dërgojë ekonominë e SHBA në recesion të thellë me papunësi në rritje.

Por fillimi i bisedimeve aktive mund të qetësojë nervat e investitorëve të cilët javën e kaluar detyruan qeverinë federale të paguajë interesin e saj më të lartë ndonjëherë për një emetim të borxhit njëmujor.

Vëzhguesit e jashtëm, duke përfshirë njerëz që kanë marrë pjesë në negociatat e kaluara fiskale dhe grupet e lobit të biznesit, kanë paraqitur një sërë kompromisesh të mundshme që lidhen kryesisht me zgjatjen e tavanit të borxhit pas zgjedhjeve presidenciale të nëntorit 2024, duke ngrirë shpenzimet.

Përplasjet legjislative nuk janë asgjë e re në një komb me ndarje të thella partiake, ku republikanët mbajnë një shumicë të vogël të Dhomës së Përfaqësuesve dhe demokratët e Biden kontrollojnë Senatin me dy vota të pakta.

Por aksionet e bllokimit të tavanit të borxhit janë shumë më të larta se debatet rreth buxhetimit që kanë shkaktuar mbyllje të pjesshme të qeverisë federale tre herë në dekadën e fundit.

Biden ka këmbëngulur për muaj të tërë se rritja e tavanit të borxhit, një veprim i nevojshëm për të mbuluar kostot e shpenzimeve dhe shkurtimet e taksave të miratuara tashmë nga Kongresi, nuk duhet të lidhet me bisedimet për buxhetin.

McCarthy u ka bërë thirrje demokratëve që ose të ofrojnë planin e tyre ose të miratojnë një paketë të miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve që do të impononte shkurtime të mprehta të shpenzimeve gjatë dekadës së ardhshme dhe do të impononte kërkesa të reja pune për marrësit në programet e përfitimeve në këmbim të heqjes së tavanit të borxhit me 1.5 trilion dollarë ose derisa fundi i marsit.

Biden në mars propozoi një buxhet që synonte të shkurtonte deficitet me 3 trilion dollarë gjatë 10 viteve duke rritur taksat për kompanitë dhe njerëzit që fitonin më shumë se 400 mijë dollarë në vit.

Ligjvënësit përballen me një afat të pasigurt: Thesari paralajmëroi javën e kaluar se mund të mos jetë në gjendje t’i paguajë të gjitha faturat e tij që më 1 qershor, por ndoshta do të vazhdojë për javë më të gjatë.

Qendra e Politikave Bipartizane, një institut i specializuar në çështjet e buxhetit, pritet të nxjerrë të martën parashikimin e vet të rishikuar, i cili mund të turbullojë më tej bisedimet nëse është më vonë se ai i Thesarit.

Hera e fundit që kombi iu afrua kaq shumë dështimit ishte në vitin 2011, me të njëjtin model të qeverisjes së ndarë – një president demokrat dhe një Senat me një Dhomë të udhëhequr nga republikanët.

Kongresi përfundimisht doli dhe shmangu falimentimin, por ekonomia duroi tronditje të rënda, duke përfshirë uljen e parë ndonjëherë të vlerësimit të kreditit të nivelit të lartë të Shteteve të Bashkuara dhe një shitje të madhe të aksioneve.

Shqetësimet për ngecjen tashmë kanë filluar të rëndojnë në tregjet financiare, por një mospagim do të kishte një efekt shumë më të menjëhershëm për amerikanët mesatarë.

Po na pret një ‘katastrofë’ e tavanit të borxhit, ngre alarmin sërish sekretarja e Thesarit në SHBA

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore