Lajme

Biden dhe Macron projektojnë një vizion të përbashkët për Ukrainën dhe Gazën, edhe në mes të mosmarrëveshjeve të mëdha


Presidenti Joe Biden dhe presidenti francez Emmanuel Macron të shtunën projektuan solidaritet politik për luftërat në Ukrainë dhe Izrael, mes tensioneve të vazhdueshme në qasjen e komunitetit ndërkombëtar ndaj të dy konflikteve.

Macron fillimisht falënderoi Bidenin që SHBA-të luajtën një “rol kritik” në ndihmën e Ukrainës për të shmangur pushtimin e Rusisë. Ai shprehu gjithashtu mbështetjen për propozimin e paqes që Biden ka përshkruar për luftën në Gaza.

Biden foli më pas për lidhjen e pathyeshme midis Amerikës dhe Francës dhe mirëpriti lajmin e mëparshëm të ditës se katër pengje izraelite ishin liruar.

Ai gjithashtu mbrojti paketën e ndihmës mbrojtëse prej 61 miliardë dollarësh për Ukrainën që Kongresi miratoi pas disa muajsh grindjeje dhe ripohoi angazhimin e Amerikës ndaj përpjekjeve të luftës.

“Ju e dini se Putini nuk do të ndalet në Ukrainë. E gjithë Evropa do të kërcënohet. Shtetet e Bashkuara nuk do të lejojnë që kjo të ndodhë … ne nuk do të largohemi”, tha Biden.

Deklaratat për shtyp erdhën pas një takimi privat midis të dyve dhe ishin një gur themeli për dy ditë çështjesh kryesisht ceremoniale për Biden.

“Këtë javë, ne i treguam botës edhe një herë fuqinë e aleatëve dhe çfarë mund të arrijmë kur qëndrojmë së bashku”, tha presidenti.

Por shfaqja publike e unitetit dhe natyra e prerë e komenteve të tyre publike që shmangën thellimin në thelbin e diskutimit të tyre, maskuan dritën domethënëse që ekziston midis dy aleatëve – mosmarrëveshjet që kanë marrë më shumë urgjencë me afrimin e samiteve të G7 dhe NATO-s në ditët dhe javët e ardhshme.

Duke parë takimin e së shtunës, këshilltari i sigurisë kombëtare Jake Sullivan u tha gazetarëve se diskutimet do të ishin edhe “të ndjeshme” dhe “intensive”.

Ndër çështjet kryesore në lojë është se si të vazhdohet mbështetja e mbrojtjes së Ukrainës kundër pushtimit të Rusisë, ndërsa lufta hyn në vitin e saj të tretë. Të dy Biden dhe Macron u takuan me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy në Paris të premten, të etur për të demonstruar mbështetjen e tyre të vazhdueshme.

“Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë me ju”,  i tha Biden Zelenskyt në fillim të një takimi që zgjati afërsisht 30 minuta.

“Ju jeni mburoja kundër agresionit që po ndodh”.

Ai e përshkroi mbështetjen e Ukrainës nga Perëndimi si “një detyrim”, duke premtuar mbështetjen e vazhdueshme dhe të plotë të Uashingtonit, edhe pse ai kërkoi falje për vonesën gjashtëmujore të një pakete ndihme mbrojtëse prej 60 miliardë dollarësh që e la ushtrinë e Ukrainës gjithnjë e më të prekshme ndaj sulmeve ruse.

“Ne jemi ende brenda, plotësisht, tërësisht”, tha Biden.

Por disa ndihmës të Zelenskyy janë frustruar me kujdesin e Bidenit për një konflikt që ai e përshkruan si një kërcënim ekzistencial për NATO-n dhe vendet demokratike anembanë globit. Macron ka sugjeruar që aleatët të dërgojnë trupa në Ukrainë për qëllime stërvitore dhe refuzon të përjashtojë, siç kanë bërë aleatët e tjerë, një angazhim më të drejtpërdrejtë ushtarak me Rusinë në Ukrainë në një moment.

Macron kishte shpresuar të njoftonte rreth festimeve të ditës D të kësaj jave se Franca po vazhdonte me planin e saj për të dërguar deri në disa qindra ushtarë në Ukrainë për të trajnuar ekipet e pastrimit të minave dhe një brigadë automjetesh të armatosura.

Por plani duket se ka goditur një pengesë, e ndërlikuar nga kërcënimet për hakmarrje nga Rusia dhe politika e zgjedhjeve të kësaj jave në BE. Sipas disa zyrtarëve francezë, Macron është ende i angazhuar në diskutime për udhëheqjen e një koalicioni të vendeve që do të dërgojnë trajnerë në Ukrainë. Dhe gjatë një konference për shtyp me Zelenskyy të premten në mbrëmje, ai tha se vendet e tjera të NATO-s tashmë kanë rënë dakord të bashkohen me një koalicion dhe se ai planifikon ta finalizojë atë “në ditët në vijim”.

Ndërkohë, Biden është i etur që të lëvizë Macron në rrugën e tij në një plan për të përdorur 300 miliardë dollarë në asetet e sekuestruara ruse për të gjeneruar ndihmë shtesë për Ukrainën tani. Duke shkuar në takimin e së shtunës, Franca mbeti e vetmja pengesë midis aleatëve të G7-ës në një plan të SHBA-ve për t’i dhënë Ukrainës një hua prej 50 miliardë dollarësh që do të shlyhej me interes nga asetet e sekuestruara.

Biden u takua javën e kaluar me kryeministrin belg Alexander De Croo për të diskutuar praktikat e planit – pjesa më e madhe e aseteve të sekuestruara aktualisht mbahen në Bruksel – dhe BE-ja ka dhënë miratimin e saj fillestar. Ndihmësit janë optimistë se do të jenë në gjendje të marrin Macron në kohë për një njoftim zyrtar në samitin e G7 të javës së ardhshme në Italinë jugore.

Udhëheqësit nuk iu përgjigjën një pyetjeje të bërtitur në lidhje me atë ngërç të dukshëm, përkundrazi u larguan nga skena së bashku pas 18 minutash komente në shtyp.

Trajtimi i fërkimeve ekonomike do të jetë gjithashtu një pjesë kryesore e agjendës së së shtunës. Macron, i cili vështron poshtë një qortim elektoral të dielën me partinë e tij që pritet të përfundojë e dyta ose e treta në zgjedhjet e Francës për BE, ka nevojë që SHBA të zbusë politikat e saj tregtare të Amerikës së pari që kanë zbutur rritjen në përgjithësi.

Marrë nga Politico, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore