Lajme

Biden detyron grupet e teknologjisë të ndajnë rezultatet e testit të sigurisë së AI


Kompanitë, modelet e inteligjencës artificiale të të cilave mund të kërcënojnë sigurinë kombëtare të SHBA-ve, do të duhet të tregojnë se si po sigurojnë sigurinë e mjeteve të tyre sipas një urdhri gjithëpërfshirës të Joe Biden që synon të frenojë rreziqet e paraqitura nga teknologjia e re.

Urdhri, të cilin presidenti amerikan lëshoi të hënën, është hapi më i gjerë i ndërmarrë nga administrata deri më tani në trajtimin e kërcënimeve të AI, nga siguria kombëtare te konkurrenca dhe privatësia e konsumatorëve. Masa synon të mobilizojë agjencitë në të gjithë Washingtonin, duke përfshirë departamentet e tregtisë, energjisë dhe sigurisë së vendit.

“Presidenti Biden po zbaton grupin më të fuqishëm të veprimeve që një qeveri në botë ka ndërmarrë ndonjëherë për sigurinë, sigurinë dhe besimin e AI”, tha Bruce Reed, zëvendës shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë.

“Është hapi tjetër në një strategji agresive për të bërë gjithçka në të gjitha frontet për të shfrytëzuar përfitimet e AI dhe për të zbutur rreziqet”.

Urdhri vjen ndërsa vendet në të gjithë botën përballen me mënyrën se si të rregullojnë kompanitë dhe modelet e AI që nuk janë kapur natyrshëm nga vëzhguesit individualë.

Gary Gensler, kryetar i Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim në SHBA, i tha Financial Times kohët e fundit se një krizë financiare ishte “pothuajse e pashmangshme” brenda një dekade nëse rregullatorët nuk arrinin të menaxhonin rreziqet e AI.

Masat vijnë dy ditë përpara se nënpresidentja Kamala Harris të vendosë të mbajë një fjalim në Londër rreth politikës së SHBA-ve, përpara se të marrë pjesë në samitin e Bletchley Park të Mbretërisë së Bashkuar, ku liderët botërorë dhe drejtuesit e kompanive të teknologjisë do të diskutojnë rregullat e mundshme bazë për zhvillimin e “UA kufitare”.

BE-ja ka ecur me shpejtësi, duke hartuar masa të ashpra mbi përdorimin e teknologjisë në një ligj novator që pritet të miratohet plotësisht deri në fund të vitit. Por SHBA është ende duke vlerësuar se cilat aspekte të saj kërkojnë rregullore të reja dhe çfarë i nënshtrohet statuteve ekzistuese.

I pyetur nëse ligji i BE-ve kishte ndikuar në urdhrin e Biden, një zyrtar i lartë i administratës tha: “Unë nuk mendoj se jemi në një garë. Unë nuk mendoj se ne po luajmë catch-up”.

Shtetet e Bashkuara kishin lidhur lidhje me BE-në dhe një “gamë të gjerë” të shteteve anëtare të bllokut në lidhje me rregullimin e AI, shtoi zyrtari.

Figura kryesore të industrisë, duke përfshirë bashkëthemeluesin e OpenAI, Sam Altman, kanë vizituar globin këtë vit për të diskutuar ndikimin e mundshëm të mjeteve që po zhvillojnë. Altman dhe të tjerët kanë pasur një ton pajtues me rregullatorët, por i rezistuan thirrjeve për të penguar ose ngadalësuar zhvillimin e AI gjithnjë e më të fuqishme.

Në maj, Altman tha se kompania e tij mund të “pushonte së funksionuari” në Evropë nëse përpjekjet e Brukselit për të rregulluar teknologjinë do të ishin tepër të rrepta. Më vonë ai u tërhoq nga komentet.

Urdhri i Biden përshkallëzon politikën e SHBA-së për AI pasi 15 kompani – përfshirë Amazon, Google, Meta, Microsoft dhe OpenAI – morën angazhime vullnetare në fillim të këtij viti për të menaxhuar rreziqet e teknologjisë.

Shtëpia e Bardhë do të përdorë Aktin e Prodhimit të Mbrojtjes, një ligj i Luftës së Ftohtë i përdorur në kulmin e pandemisë Covid-19, për të detyruar bizneset që zhvillojnë modele të AI që paraqesin rreziqe serioze për sigurinë kombëtare, sigurinë ekonomike ose shëndetin publik për të njoftuar qeverinë kur stërviten. këto sisteme dhe për të ndarë rezultatet e testeve të tyre të sigurisë.

Deri më sot, kompanitë që konkurrojnë për dominimin e inteligjencës artificiale zakonisht kanë preferuar të mbajnë private modelet e modeleve të tyre.

“Nëse organizatat nuk i përmbahen atij ligji, ne mund të ndërmarrim veprime të Departamentit të Drejtësisë në mënyrën e duhur për ta zbatuar atë”, tha zyrtari i lartë. Por ai theksoi se këto kërkesa do të kapnin “kryesisht” gjeneratën e ardhshme të mjeteve më të fuqishme të AI në botë dhe nuk do “të kapnin asnjë sistem aktualisht në treg”.

Sipas urdhrit, departamenti i tregtisë duhet të hartojë udhëzime për shtimin e filigranëve në përmbajtjen e krijuar nga AI në një përpjekje për të trajtuar “mashtrimin dhe mashtrimin”, duke përfshirë falsifikimet e thella.

Masat synojnë gjithashtu të nxisin konkurrencën në sektorin e AI dhe të inkurajojnë Komisionin Federal të Tregtisë “të ushtrojë autoritetet e tij” në një kohë kur rregullatorët antitrust amerikan kanë paralajmëruar kundër monopoleve të mundshme që rrjedhin nga varësia strukturore e teknologjisë në shkallë.

Urdhri trajton rreziqet e privatësisë, duke i kërkuar Kongresit të miratojë legjislacionin për privatësinë e të dhënave, ndërsa kërkon një vlerësim se si agjencitë mbledhin dhe përdorin “informacionet e disponueshme komerciale”.

Ai gjithashtu bën thirrje për masa për të frenuar dëmet e shkaktuara nga AI tek punëtorët dhe pacientët mjekësorë, si dhe për të adresuar “diskriminimin algoritmik” në strehim, kujdes shëndetësor dhe drejtësi.

Masa në të cilën urdhri do të zbatohet sipas qëllimit d mbetet e paqartë. Ndërsa Shtëpia e Bardhë mund të përdorë ligje të caktuara për të sjellë veprime të zbatimit ose për të drejtuar departamentet për të zhvilluar udhëzime, ajo mund të inkurajojë vetëm agjenci të tjera të pavarura, si FTC, për të zbatuar planin e Biden.

Zyrtari i lartë tha se ndërsa urdhrat ekzekutivë “kanë fuqinë e ligjit”, Biden ka thënë “se do të kishim nevojë për legjislacion dypartiak për të bërë më shumë në inteligjencën artificiale”.

Shumë nga prioritetet e presidentit “kërkojnë veprim legjislativ për t’u ekzekutuar plotësisht. . . Ne nuk po sugjerojmë fare se ky është fundi i rrugës për qeverisjen e AI”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore