Libra

Biblioteka Publike e New York-ut dhuron 500 mijë libra këtë verë


Ilustrim

Njujorkezët e të gjitha moshave tani mund t’i pasurojnë raftet e tyre me një libër të ri.

Biblioteka Publike e Nju Jorkut (NYPL) ka njoftuar se do të dhurojë 500 mijë libra për banorët e qytetit për t’i mbajtur si pjesë e programit të saj “Vera në Bibliotekë”.

Qëllimi i kësaj fushate është të ndihmojë fëmijët, adoleshentët dhe të rriturit të ndërtojnë bibliotekat e tyre në shtëpi, si dhe t’i mbajnë të rinjtë produktivë gjatë pushimeve verore.

“Studentët dhe familjet e qytetit të Nju Jorkut kanë kaluar kaq shumë gjatë dy viteve të fundit. Është kritike që, gjatë kësaj periudhe rikuperimi dhe rinovimi, ekosistemi ynë i të mësuarit të bëjë gjithçka që mundet për t’i mbështetur dhe angazhuar ata”, ka thënë James Tisch, drejtori i bibliotekave dhe arsimit të degëve, në një deklaratë në fillim të këtij muaji.

Librat janë të disponueshëm në cilindo nga 92 vendndodhjet e bibliotekës në Manhattan, Bronx dhe Staten Island. Disa vende do të ofrojnë madje tituj spanjisht, kinezisht dhe me printime të mëdha.

“Bibliotekat publike janë të pozicionuara në mënyrë unike për ta bërë këtë ndërkohë që studentët janë jashtë klasës gjatë muajve të verës, duke ofruar programe cilësore dhe falas për të angazhuar mendjet e tyre, duke i emocionuar gjithashtu për librat, leximin, mësimin dhe komunitetet e tyre”.

Përveç kësaj, NYPL po pëgatit gjithashtu programe rinore falas gjatë gjithë verës, duke përfshirë kohët e tregimeve, sfidat e leximit dhe konkurset e shkrimit. Ajo do të ofrojë gjithashtu seminare për të rritur për trajnime teknologjike, ndihmë për kërkimin e punës, anglisht si gjuhë e dytë dhe klasa qytetarie.

Tani me një kartë biblioteke, e cila vjen falas, njujorkezët kanë gjithashtu akses në miliona libra për të ndërmarrë aventura të panumërta.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore