Shëndet

Beyonce flet hapur mbi luftën me ‘psoriasis’ përpara lançimit të linjës së saj të re të bukurisë


Këngëtarja, Beyonce ka folur për betejën e saj me psoriasis përpara prezantimit të linjës së saj të re të bukurisë.

Artistja e “Renaissance” po zgjeron biznesin e saj dhe po hyn në industrinë e kujdesit të flokëve me koleksionin e saj të ri të produkteve të titulluar Cecred.

E vendosur të lançohet të martën e 20 shkurt-it, Cecred është frymëzuar nga nëna e saj, Tina Knowles-Lawson, dhe do të ofrojë një sërë artikujsh nga veglat deri te vajrat, shampo, vitamina dhe furça.

Dëshira e Beyonce për të kaluar në sektorin e bukurisë, duke i ofruar audiencës së saj të përkushtuar mallra që kombinojnë shkencën e flokëve dhe traditat e vjetra, buron nga udhëtimi i saj personal për shëndetin.

Në bisedë me Essence, transmeton AlbanianPost,  interpretuesja detajoi se si përvojat e saj e çuan atë në zhvillimin e kompanisë dhe produkteve të saj të mëvonshme.

Së pari, emri “Cecred” bashkon pjesën e fundit të emrit të saj, “Ce”, me fjalën “e shenjtë”.

Por më shumë se kaq, Beyonce pranoi se emri i kompanisë kishte të bënte edhe me trajtimet e saj të kaluara të psoriasis.

Psoriaza është një sëmundje autoimune që shfaq njolla të lëkurës “me luspa dhe të përflakur”, sipas një raporti të Institutit Kombëtar të Artritit dhe Sëmundjeve Muskulo-Skeletore dhe të Lëkurës.

“Marrëdhënia që kemi me flokët është një udhëtim kaq i thellë personal”, shpjegoi ajo për revistën.

“Që nga kalimi i fëmijërisë sime në sallonin e nënës sime deri tek babai që aplikoi vaj në lëkurën e kokës për të trajtuar psoriasis – këto momente kanë qenë të shenjta për mua”, shtoi ajo.

Nëna 42-vjeçe nuk është i vetmi personazh publik që flet sinqerisht për luftimin e sëmundjes kronike.

Kim Kardashian, LeAnn Rimes, Cara Delevingne, Cyndi Lauper, Lala Anthony dhe Katie Lowes janë vetëm disa nga grupi i yjeve që konfirmuan se kanë luftuar me shpërthimet e psoriazës.

Në vitin  2013, Delevingne reflektoi në një rast ku i gjithë trupi i saj ishte i mbuluar me njolla me luspa.

“Psoriaza është një sëmundje autoimune dhe unë jam e ndjeshme. Kate Moss më pa para shfaqjes së ‘Louis Vuitton’ në orën 3 të mëngjesit, kur unë isha duke u lyer nga njerëzit për të mbuluar zgjeben”, deklaroi ajo.

Krijuesja e “Skims” i dha publikut specifika rreth betejës së saj me psoriasis në një letër të botuar në Poosh, blogun e shëndetit të Kourtney Kardashian.

Kim foli se si i kujtohej të shihte nënën e saj, Kris Jenner, të përpiqej të mbulonte shpërthimet e saj me udhëtime të shpeshta në sallonin e rrezitjes.

“Ajo e kishte atë në lëkurën e kokës dhe në të gjithë trupin e saj, dhe unë do ta shihja atë gjatë gjithë kohës dhe do ta kujtoja atë duke shkuar në sallon për rrezitje për ta provuar dhe lehtësuar atë”, shkroi Kim.

“Marrja e rrezeve UV direkt në njolla e ndihmoi vërtet nënën time”, pati përfunduar ajo.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore