Muzikë

Beyonce e quan Madonna-n “kryevepër” pasi iu bashkua në ripërpunimin e këngës “Break My Soul”


Beyonce, Madonna

Për huazimin e melodisë ikonike nga “Vogue” në remiksin e ri të Beyonce “Break My Soul”, Madonna mori titullin “kryevepër”, nga vetë Beyonce.

Beyonce i dërgoi Madonës një shënim nderimi e mirënjohjeje – plus një buqetë lule – disa ditë pas publikimit të bashkëpunimit të tyre në një version të ri të “Break My Soul”.

Në kohën e publikimit të saj në vitin 1990, “Vogue” ishte një nga veprat e para të zakonshme të kulturës pop duke vënë në pah elementë nga skena e çuditshme, e zezë dhe e udhëhequr nga latinët.

“Faleminderit, Mbretëreshë”, thuhej në shënimin e Beyonce-s, sipas një historie në Instagram që Madonna ndau të mërkurën.

“Unë jam shumë mirënjohëse. Ju keni hapur kaq shumë dyer për kaq shumë gra. Ju jeni gjeni kryevepër”.

“Faleminderit që më lejove të këndoj këngën tënde dhe faleminderit që e ke emëruar remiksin”, shkori Beyonce, duke iu referuar emrit zyrtar të bashkëpunimit të tyre “Break My Soul” – “The Queend Remix”.

Në remiksin e tyre, Bey thërret artistët që e frymëzojnë atë, duke përfshirë “Queen Mother Madonna” dhe motrën e saj, Solange, Lizzo, Grace Jones, Aaliyah, Aretha Franklin dhe shoqen e saj “Destiny’s Child”, Kelly Rowland.

Beyonce përgjatë albumit “Renaissance” u bën homazh artistëve të komunitetit LGBTQ dhe disa muzikantëve queer dhe trans të zinj të cilët ndihmuan në formësimin e saj, duke përfshirë DJ Honey Dijon, legjendën Big Freedia dhe pionierin e ndjerë, Moi Renee.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore