Stil

Bernard Arnault cakton të bijën si CEO të Dior-it


Kryetari dhe CEO i “Moët Hennessy Louis Vuitton”, Bernard Arnault forcoi kontrollin e familjes së tij në perandorinë e mallrave luksoze të mërkurën, duke e vënë vajzën e tij Delphine në krye të një prej markave të saj kryesore, Christian Dior, në një rinovim menaxherial.

Lajmi u bë i ditur nga gazeta “Le Figaro”.

Grupi më i madh i luksit në botë zëvendësoi gjithashtu CEO-n për një kohë të gjatë të Louis Vuitton, Michael Burke, me Pietro Beccari, kreun e Dior-it që nga viti 2018.

Delphine Arnault, 47 vjeç, ka punuar në Louis Vuitton për dekadën e fundit së bashku me Burke dhe më parë ka kaluar një duzinë vjet në Dior.

Burke do të vazhdojë të punojë me Bernard Arnault, tha kompania në një deklaratë.

Lëvizja vjen pas emërimit të fundit të Antoine Arnault, djalit të madh të Bernard Arnault, në krye të kompanisë familjare, duke zëvendësuar ekzekutivin veteran Sidney Toledano.

Shtrëngimi i kontrollit të familjes në perandorinë e saj vjen gjithashtu në mes të një vale vazhdimësish të profilit të lartë në kompani të tjera të modës në Evropë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore