Lajme

Berlini paralajmëron për rrezikun e spiunazhit nga studentët kinezë


Ministrja gjermane e Arsimit bëri thirrje për vigjilencë të shtunën mbi rrezikun e spiunazhit shkencor nga studentët kinezë për bursat shtetërore kineze në universitetet gjermane.

“Kina po bëhet gjithnjë e më shumë një konkurrente dhe rivale sistematike në fushën e shkencës dhe kërkimit”, tha Bettina Stark-Watzinger në një intervistë me grupin e gazetave Mediengruppe Bayern, botuar të shtunën.

Në këtë kontekst, ajo përshëndeti vendimin e Universitetit Friedrich-Alexander (FAU) në Erlangen të Bavarisë, i cili nga 1 qershori nuk pranon më studiues të cilëve u jepen ekskluzivisht bursa nga Këshilli i Bursave të Kinës (CSC).

Sipas hulumtimit të publikuar së fundmi nga shërbimi ndërkombëtar Deutsche Welle dhe platforma investigative Correctiv, mbajtësit e bursave të tilla duhet të marrin përsipër kontraktualisht të jenë besnikë ndaj shtetit kinez.

Ata që nuk respektojnë kushte të tilla mund të përballen me pasoja ligjore, raportojnë mediat.

Universiteti Friedrich-Alexander, i cili bashkëpunon rregullisht me industrinë gjermane në fushën e kërkimit, ka reaguar duke thënë se për shkak të kushteve të dhënies së bursave, studiuesit e CSC nuk mund të respektojnë plotësisht lirinë e mendimit dhe lirinë shkencore, të gërshetuar fort në ligjin bazë gjerman, dhe se ekziston një rrezik i shtuar i spiunazhit shkencor, tha Stark-Watzinger.

Vendimi i këtij universiteti duhet të inkurajojë institucionet e tjera që të rishqyrtojnë kushtet e bashkëpunimit me CSC-në, tha ministrja liberale në qeverinë e socialdemokratit Olaf Scholz.

Gjermania, pas një hezitimi të gjatë, kohët e fundit ka shtrënguar marrëdhëniet me Kinën.

Pa ndërprerjen e urave me atë treg jetik për industrinë gjermane, ekonomia e parë evropiane do të dëshirojë veçanërisht të zvogëlojë “varësinë kritike” nga Kina në të ardhmen, tha kancelari Olaf Scholz.

Megjithatë, kompanitë e mëdha gjermane, nga industrialisti Siemens tek kompania kimike BASF përmes prodhuesve të mëdhenj të makinave, nuk mund të bëjnë pa tregun e madh kinez prej më shumë se 1.4 miliardë banorësh, ku vazhdojnë të bëjnë investime të mëdha.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore