Shqipëria

Berisha drejtuar DASH: Interpretimi i kritikave si sulme – bullizëm diplomatik


“Interpretimi i kritikave si sulme nuk është e drejtë, pasi është formë e pastër bullizmi diplomatik”.

Ky ishte reagimi përmes një statusi të postuar në median sociale “Facebook”, i ish-liderit demokrat, Sali Berisha, pas deklaratës së zëdhënësit të Departamentit Amerikan të Shtetit, Ned Price.

Price theksonte se, “Washington-i është i shqetësuar nga sulmet e pajustifikuara ndaj ambasadores tonë në Tiranë. Këto sulme të shëmtuara nuk përfaqësojnë popullin shqiptar”.

“Së pari në bindjen time kritikat nuk janë sulme, unë kam kritikuar qëndrime dhe deklarata të ambasadores së Shteteve të Bashkuara, të cilat nuk kanë qenë në përputhje në vlerësimin tim me ligjet e vendit dhe Konventën e Vjenës”, shkruan fillimisht Berisha.

Sipas tij, populli shqiptar e do shumë popullin e madh mik amerikan dhe qeverinë e tij. Ato kanë bërë më shumë se kushdo tjetër për lirinë dhe sovranitetin e Shqipërisë dhe Kosovës.

Më tej, Berisha nënvizon se shqiptarët “si komb i lirë sovran anëtar i NATO-s duan t’i zgjedhin vetë në përputhje me ligjet e vendit dhe votë përfaqesuesit e tyre”.

“Ata nuk presin nga askush dhe aq më pak nga përfaqësues të vendit që ka bërë më shumë për sovranitetin e tyre të ju diktojne se cili deputet i zgjedhur prej tyre duhet të futet dhe cili nuk mund të hyjë në parlament as dhe që të angazhohen në lojë me kukulla në fushata brenda partiake për të mbështetur një kandidat tashmë të braktisur për aferat e tij nga anëtarësia”, vijon Berisha në statusin e tij.

Për Berishën, deklarata e Kim për “ngrënien e barit” është ofendim kolektiv dhe meriton një ndjesë publike.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore