Sport

Belotti largohet nga Torino, kërkohet nga Milan, Inter, West Ham e Aston Villa


Andrea Belotti ka ndezur një përleshje për nënshkrimin e tij duke vendosur të largohet nga Torino si transferim i lirë.

Sulmuesi i Italisë, 28 vjeç, do të largohet nga Torino pas shtatë sezonesh, ku shënoi 100 gola në 232 paraqitje në Serie A.

Shumë klube të Serie A, përfshirë AC Milan dhe Roma, kanë shprehur tashmë një interes për nënshkrimin e Belotti-t.

Duke postuar një lamtumirë emocionale për Belotti-n në faqen e tyre zyrtare, Torino tha: “I dashur Andrea, ne marrim parasysh vendimin tuaj për të nisur një përvojë të re, që nga sot rrugët tona ndahen. Ne jetuam së bashku shtatë sezone, që në futbollin modern përfaqësojnë një lidhje shumë të fortë, gjithmonë duke ndare me te njëjtin pasion gëzime dhe vuajtje emocione dhe zhgënjime. Të falënderojmë për gjithçka qe na ke dhëne, krenar me kontributin e gjithë asaj qe je bere, te themi lamtumire me një fat te madh për vazhdimin të karrierës tënde”.

Belotti ka gjithashtu interes në Premier League, me West Ham United thuhet se është i prirur për të joshur më në fund lojtarin në Angli.

Në vitin 2017, pas sezonit më pjellor të karrierës së Belotti-t, Manchester United u përpoq të nënshkruante me sulmuesin.

Aston Villa gjithashtu ka qenë e lidhur me Belotti-n në të kaluarën e afërt. Ai u lidh paraprakisht me klubin në vitin 2019, menjëherë pasi Villa fitoi promovimin në Premier League nën drejtimin e Dean Smith.

Një lojtar i ngjashëm me Belotti-n ishte ndoshta përtej Villa në atë kohë. Por tani, me nënshkrimet e verës Philippe Coutinho, Boubacar Kamara dhe Diego Carlos në tërheqje, fuqia tërheqëse e Steven Gerrard dhe fuqia financiare e pronarëve Nassef Saëiris dhe Ëes Edens do të thotë që Belotti është i arritshëm.

Foto: Paolo Bruno/Getty Images)

Villa tashmë ka dy sulmues me përvojë në formën e Ollie Watkins dhe Danny Ings, ndërsa i riu Cameron Archer ka dëshmuar se ka potencial.

Por ka vend për një sulmues me cilësi të lartë në vijën e sulmit të Gerrard – veçanërisht nëse trajneri i Villa dëshiron të vazhdojë me formacionin e 4-4-2.

Nëse Belotti më në fund dëshiron një goditje në Premier League, West Ham nuk duhet t’i jepet një hap i qartë ndaj tij.

Villa është gjithmonë në kërkim të lojtarëve që do të përmirësojnë menjëherë skuadrën e tyre – dhe nuk mund të mohohet që Belotti do të bënte pikërisht këtë.

 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore