Sport

Bellingham shpallet lojtari më i mirë i sezonit në Bundesligë


Mesfushori anglez i Borussia Dortmund-it, Jude Bellingham është shpallur lojtari i sezonit në Bundesligë.

Bellingham, 19-vjeçar, ishte kyç në sfidën e titullit të skuadrës së tij, por një barazim 2-2 me Mainz në ditën e fundit të sezonit i bëri ata të humbasin titullin ndaj Bayern Munich.

Ai shënoi tetë gola dhe siguroi pesë asistime në 31 paraqitje në ligë këtë sezon pasi Dortmundi përfundoi nënkampion.

“Çdo vit që kam luajtur në klub përgjegjësia ime është rritur”, tha Bellingham.

“Më duhet të vazhdoj të jem kudo në fushë dhe të përpiqem të jap maksimumin tim për të kontribuar përpara dhe prapa dhe të përpiqem të kontrolloj ndeshjet dhe të dominoj mesfushën.

“Shokët e mi të skuadrës, trajnerët dhe stafi më kanë ndihmuar të zhvillohem. Erdha në klub si një djalë i talentuar, por kam shtuar elementë në lojën time që e kanë çuar atë në një nivel tjetër dhe mendoj se kjo u takon atyre kryesisht”.

Bellingham pritet t’i bashkohet Real Madrid-it këtë verë në një marrëveshje me vlerë më shumë se 100 milionë euro.

Muajin e kaluar, Liverpool u largua nga gara për të nënshkruar me adoleshentin për shkak të kostos së përfshirë, por kampioni i Premierligës, Manchester City, ende besohet të jetë i interesuar.

Ai iu bashkua Dortmundit nga Birmingham City në vitin 2020 për 25 milionë funte dhe ka bërë mbi 130 paraqitje për klubin.

Bellingham ka fituar 24 paraqitje për Anglinë dhe ishte një nga lojtarët më të spikatur për skuadrën e Gareth Southgate në garën e tyre për në çerekfinale në Kupën e Botës 2022 në Katar.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore