Kosova

Belivuk ofrohet të jetë dëshmitar bashkëpunues për vrasjen e Ivanoviçit


Veljko Belivuk dhe politikani serb, Oliver Ivanoviçit.

I akuzuari Veljko Belivuk, është ofruar të jetë dëshmitar bashkëpunëtor në rastet e vrasjes së politikanit serb Oliver Ivanoviçit, vdekjes së Vladimir Cvijanit dhe rrënimeve në lagjen ‘Savamala’ në Beograd.

Belivuk, ka thënë se është i gatshëm të dëshmojë në lidhje me këto raste si dëshmitar, nëse të gjithë anëtarët e grupit të tij do të lirohen, përveç tij dhe Marko Miljkoviç shkruan, gazeta serbe “Danas”.

“Nëse pranoni t’i lironi të gjithë, kurse mua dhe Marko Miljkoviçin na lëni në paraburgim, ofrohem të jem dëshmitar i mbrojtur në rastet e ‘Savamala’, Oliver Ivanoviqit dhe Vladimir Cvijanit”, tha Belivuk në ndërtesën e Gjykatës Speciale në Beograd.

Ai në një deklaratë të mëhershme në prokurori kishte thënë se shumë punë i ka bërë për shtetin, përfshirë rrënimin e në ‘Savamala’ dhe se ishte gati të fliste për këtë.

Veljko Belivuk dhe banda e tij Jeniçerët (të emëruar sipas mercenarëve në kohën osmane në Ballkan) ka kohë që janë subjekt i hetimeve.

Veljko Belivuk

Arrestimi i tij së pari kishte ardhur nën akuza të zbehta si përleshje fizike huliganësh dhe shkatërrim pronash, në raport me krimet në të cilat është përfshirë Belivuk, siç janë vrasja e një fansi të klubit Ylli i Kuq në 2015, dhe gjyqi i madh për vrasjen e karatistit Vlastimir Millosheviç në vitin 2017.

Gazeta investigative KRIK që njëherit është edhe pjesë e Projektit për Raportimin e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, me degë në Sarajevë, përmes hulumtimeve gazetareske, ka shpalosur se lidhjet që Belivuk ka me politikanë me ndikim në Beograd, kanë mundësuar që ai t’i shmanget drejtësisë.

Si forcë shqetësuese në qarqe futbollistike dhe huliganësh, Belivuku arriti që të merrte udhëheqësin e huliganëve mbi baza të grupit kriminal të tij të Jeniçerëve, me metoda brutale.

Jeniçerët paraprakisht kishin udhëheqësin 26 vjeçar, që ishte edhe trafikant i drogës, Aleksandër Stankoviç, që u vra në Beograd në vitin 2016, në rrethana të pashpjeguara.

Belivuk dhe Stankoviç ishin të afërt me njëri tjetrin, dhe Belivuk ka thënë edhe se e di kush e ka vrarë këtë të fundit.

Por, tani arrestimi i Belivuku hodhi dritë mbi grupin kriminal të huliganëve, të cilëve policia u gjeti armë të shumta, dhe prokurori i çështjes e cilësoi ‘ushtri’ bandën e tij.

Tash rasti i Belivukut dhe organizatës së tij kriminale e kanë shkundur Serbinë dhe Ballkanin për krime prej më të shëmtuarave përfshirë vrasje dhe torturë.

BBC i ka quajtur si “Thriller politik” këto ngjarje.

Prokurori kishte thënë se banda e Belivukut kishte kapacitete rekrutuese disa herë më shumë se klani famëkeq Zemun, klan ky i cili në vitin 2003 ishte fajësuar për vrasjen e kryeministrit serb Zoran Xhinxhiç, mu në pik të ditës.

Ai tash akuzohet për pesë vrasje, torturë, dhe trafikim droge.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore