Pajisje

BE po shqyrton të paguajë për shërbimin e internetit Starlink të Elon Musk në Ukrainë disa ditë pasi SpaceX kërcënoi se do të ndalonte pagesën e faturave


Bashkimi Evropian po konsideron të paguajë për shërbimet e internetit Starlink të Elon Musk në Ukrainë – një çelës shërbimi për komunikimin gjatë luftës – për shkak të frikës se miliarderi mund ta ndërpresë atë papritur.

Çështja u ngrit nga kryediplomati i BE-së Josep Borrell në një takim të ministrave të jashtëm të BE-së të hënën, tha për Politico Gabrielius Landsbergis, ministri i jashtëm lituanez. Diskutimet janë në një fazë të hershme.

Ditën pasi CNN raportoi se SpaceX e Elon Musk kishte kërkuar nga Pentagoni të financonte shërbimin e internetit satelitor në Ukrainë, për shkak të kostove.

Kompania pret që kostoja e drejtimit të Starlink në Ukrainë të arrijë në më shumë se 120 milionë dollarë për pjesën tjetër të vitit 2022 dhe gati 400 milionë dollarë për vitin 2023.

Starlink është një biznes me humbje, tha Musk në një postim të mëparshëm në Twitter, duke shtuar se SpaceX “do të vazhdojë të financojë” shërbimin e internetit në Ukrainë gjithsesi.

Por ka ende shqetësime brenda BE-së se lidhja e internetit e Ukrainës mund të ndërpritet sipas dëshirës së tij, raportoi FT.

Landsbergis i Lituanisë i tha Politico-s se qasja e Ukrainës në internet nuk duhet të varet nga një individ i “super-fuqishëm” i cili mund “të zgjohet një ditë dhe të thotë: “Kjo nuk është më ajo që më pëlqen të bëj”.

Do të ishte më mirë që një koalicion vendesh të nënshkruante një kontratë me SpaceX në mënyrë që kompania të vazhdojë të ofrojë qasje në internet në Ukrainë në baza zyrtare, tha Landsbergis i Lituanisë për Politico.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore