Lajme

BE-ja do të vendosë sanksione ndaj 160 rusëve të tjerë


Paketa e re e sanksioneve të Bashkimit Evropian në lidhje me luftën e Federatës Ruse kundër Ukrainës parashikon zgjerimin e listës së sanksioneve për 160 persona të tjerë.

Kjo, duke përfshirë oligarkë dhe anëtarë të Këshillit të Federatës së Federatës Ruse.

Këtë e ka bërë të ditur presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

“Ne po forcojmë më tej rrjetin e sanksioneve në përgjigje të agresionit ushtarak të Rusisë kundër Ukrainës. Sanksionet kundër 160 personave: oligarkëve, anëtarëve të Këshillit të Federatës Ruse, sektorit bankar bjellorus, eksporteve të pajisjeve të lundrimit detar në Rusi, duke shtuar kriptovaluta”, theksoi von der Leyen në Twitter.

Të mërkurën, një komitet i përfaqësuesve të përhershëm të BE-së miratoi zgjerimin e sanksioneve kundër Rusisë dhe Bjellorusisë për pushtimin e Ukrainës.

Në veçanti, u morën masa për përjashtimin e 3 bankave bjelloruse nga sistemi SWIFT. Sanksionet kundër sektorit detar rus u miratuan gjithashtu.

Këto sanksione do të miratohen zyrtarisht nga Këshilli i BE-së përmes një procedure të shkruar me qëllim publikimin e tyre të menjëhershëm në Gazetën Zyrtare të Bashkimit Evropian.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore