Lajme

BE do të ngrijë fondet derisa Hungaria të zbatojë sundimin e ligjit


Hungaria ka gjithnjë e më shumë gjasa të miratojë planin e saj të rimëkëmbjes pas pandemisë, por kjo nuk do të thotë se Budapesti do të zhbllokojë shpejt të gjitha paratë e BE-së që ka kërkuar të përdorë.

Jo vetëm që Hungaria duhet të trajtojë çështjet e sundimit të ligjit për të aksesuar fondet e saj të rimëkëmbjes, por gjithashtu përballet me një ngrirje të pjesshme të pagesave të ndihmës rajonale për shkak të shqetësimeve të korrupsionit.

Në frontin e politikës së jashtme, shefi i këshillit të BE-së Charles Michel do të shkojë në Pekin javën e ardhshme, për një takim të parë ballë për ballë midis një zyrtari të lartë të BE-së dhe Xi Jinping që nga viti 2018.

Drita e verdhë për Budapestin

Komisioni i BE-së po i afrohet miratimit të pjesës së Budapestit të fondeve të rimëkëmbjes pas pandemisë, shumica e të cilave do të kishin skaduar nëse nuk do të ishte drita jeshile deri në fund të vitit, shkruan Sam Fleming në Bruksel.

Miratimi i fondit të rimëkëmbjes, i cili do të duhet të nënshkruhet nga kolegji i komisionerëve dhe këshilli i BE-së, do të ishte një fitore e rëndësishme për Viktor Orbán, i cili është përpjekur të fitojë miratimin e komisionit që nga maji i vitit të kaluar.

Por kjo nuk do të thotë se paratë e BE-së do të fillojnë të rrjedhin lirshëm në drejtim të Budapestit.

Në një proces të veçantë, por të lidhur, Brukseli po përgatitet të pezullojë një pjesë të financimit të kohezionit të Hungarisë pasi gjykoi se vendi nuk arriti të përmbushë plotësisht reformat e premtuara që synojnë mbrojtjen e parave të BE-së nga korrupsioni, sipas njerëzve të njohur me diskutimet.

Vendimi i mundshëm, i cili gjithashtu ka nevojë për miratimin e këshillit, do të nënkuptonte ngrirjen e parave të kohezionit hungarez me vlerë 7.5 miliardë euro derisa qeveria e Orbanit të përmbushë plotësisht premtimet e saj për reforma. (Kjo është afërsisht një e treta e financimit të kohezionit të Hungarisë sipas buxhetit aktual të BE-së 2021-2027.)

Ajo vjen edhe pasi Hungaria i tha komisionit më 19 nëntor se mendon se i ka përmbushur plotësisht premtimet e saj për të vendosur 17 masa për të luftuar korrupsionin, duke përfshirë krijimin e një “autoriteti të ri integriteti”.

Dështimi i Hungarisë për të përmbushur plotësisht reformat e premtuara të sundimit të ligjit mund të vonojë fillimin e pagesave nga fondi COVID-19, duke vënë në dyshim miliarda euro më shumë para të BE-së. Budapesti do të duhet gjithashtu të trajtojë shqetësimet në lidhje me pavarësinë e gjyqësorit nëse do të fillojë të grumbullojë paratë e fondit të rimëkëmbjes.

Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen ka qenë nën presion të madh për të marrë një linjë të ashpër me Orbanin nga parlamenti evropian, i cili në shtator e shpalli Hungarinë si një “autokraci zgjedhore”.

Planet e komisionit, të cilat janë ende në diskutim, duket se pranojnë ato shqetësime të thella, të cilat janë të përbashkëta në disa shtete anëtare, duke lënë në të njëjtën kohë një rrugë të hapur për qeverinë e Orbanit për të zhbllokuar fondet e BE-së.

“Kjo i përgjigjet shqetësimeve serioze të sundimit të ligjit në lidhje me Hungarinë”, tha një diplomat i BE-së.

Aktiviteti i biznesit në eurozonë është tkurrur për të pestin muaj radhazi, por ka shenja përmirësimi të besimit, sipas një sondazhi të kompanive të publikuar dje.

Mos harroni për Brexit

Suedia do të përdorë presidencën e saj të ardhshme të BE-së për të nxitur marrëdhënie më të mira me Mbretërinë e Bashkuar, si dhe për të forcuar mbështetjen për Ukrainën dhe obligacionet transatlantike, shkruan Richard Milne në Stokholm.

Tobias Billström, ministri i ri i Jashtëm suedez, i tha “Europe Express” se Ukraina do të ishte prioriteti kryesor për mandatin e Stokholmit për të drejtuar këshillin e BE-së nga janari.

“Agresioni i Rusisë kundër Ukrainës do të jetë në krye të agjendës së presidencës sonë. Ne jemi të gatshëm t’i kontribuojmë Ukrainës sa më shumë mbështetje politike, financiare, ushtarake dhe humanitare për aq kohë sa të jetë e nevojshme”, shtoi ministri i Jashtëm.

Qeveria e tij e qendrës së djathtë tashmë e ka vënë “portofolin aty ku e ka gojën”, duke premtuar një paketë të nëntë mbështetjeje për Ukrainën më të madhe se të gjitha të mëparshmet dhe duke përfshirë një sistem të mbrojtjes ajrore dhe municione për një sekondë.

Billström parashtroi gjithashtu dy fusha të tjera ku Suedia shpresonte të përqendrohej gjatë presidencës së saj, si dhe krizat dhe bizneset e zakonshme që vijnë me të.

“Marrëdhënia e përgjithshme midis Mbretërisë së Bashkuar dhe BE-së është diçka ku ne do të dëshironim të shihnim një përmirësim, veçanërisht pas kohëve të vështira menjëherë pas Brexit. Suedia, me miqësinë e saj të gjatë dhe marrëdhëniet e mira me Mbretërinë e Bashkuar, është në një vend mjaft të mirë për të ndjekur këtë linjë të rëndësishme të zhvillimit politik”, tha ai.

Ai shtoi se shpresonte të “lëvizte dosjen” në protokollin e diskutueshëm të Irlandës së Veriut, por nuk pranoi të hynte në detaje. Ai shtoi se përmirësimi i “lidhjes transatlantike” do të ishte një tjetër prioritet për Suedinë.

Qeveria e re e Suedisë, në pushtet për pak më shumë se një muaj, ka rezultuar e diskutueshme për shkak të mbështetjes së saj në mbështetjen e demokratëve suedezë të ekstremit të djathtë për të siguruar një shumicë në parlament.

Billström nënvizoi se qeveria kishte një “shkallë të lartë të pushtetit ekzekutiv” në politikën e jashtme dhe se “çështja kryesore është se ata nuk janë në qeveri”.

Mediat suedeze kanë vënë në dukje se në fusha të caktuara si migrimi, partia e ekstremit të djathtë është e prirur të ketë ndikim mbi politikën e BE-së të vendit.

Kthehu në shesh

Nëse keni menduar se komisioni i BE-së i ka dhënë fund grindjeve mbi qëllimin dhe nivelin e një kufiri të propozuar të çmimit të gazit, mendoni përsëri.

Ministrat e Energjisë që mbërrijnë sot për një takim urgjent në Bruksel, ka të ngjarë t’u rikthehen argumenteve të tyre të vjetra, duke pasur parasysh se propozimi i fundit i komisionit tashmë është quajtur “një shaka”, shkruan Alice Hancock në Bruksel.

Sipas propozimit të tij të bërë të martën, komisioni tha se një mekanizëm kufizimi do të aktivizohej kur të plotësohen dy kushte: nëse çmimi i gazit për muajin në vijim tejkalon 275 euro për megavat orë për dy javë rresht dhe nëse ai çmim është 58 euro më i lartë se ai i gaz natyror i lëngshëm për 10 ditë rresht.

Përmbushja e njërit prej këtyre kritereve nuk do të kishte ndodhur edhe kur çmimet e gazit arrinin nivelet më të larta rekord gjatë gushtit, në kulmin e shqetësimeve për furnizimet me gaz dhe ashtu si i madhi rus energjetik Gazprom shkurtoi furnizimin e tij në bllok me rreth 90 për qind.

Ministrja spanjolle e energjisë Teresa Ribera tha të martën se propozimi ishte “qartësisht i refuzueshëm” dhe “nuk do të zgjidhte asgjë”.

Kostas Skrekas, ministri i Energjisë dhe Mjedisit i Greqisë, i tha CNBC se sistemi që komisioni kishte paraqitur “nuk është në fakt një kufi çmimi. Askush nuk mund të durojë të blejë gaz me këtë çmim të shtrenjtë për një kohë të gjatë”.

Nga ana tjetër, pavarësisht përpjekjeve të komisionit për të ndërtuar një sërë masash mbrojtëse për të garantuar ruajtjen e stabilitetit financiar në tregjet e energjisë dhe sigurinë e furnizimit, tregtarët dhe diplomatët e BE-së që kundërshtojnë kufirin kanë vazhduar të lëshojnë paralajmërime të tmerrshme.

“Kjo nuk duhet të ishte propozuar kurrë”, tha një diplomat i lartë i BE-së.

“Kjo është shumë e rrezikshme dhe, nëse unë jam politikisht korrekt, krejtësisht e panevojshme”.

Marrë nga Financial Times, përshtatur për Albanian Post

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore