Lajme

BE: Antisemitizmi nuk ka vend në bllokun prej 27 vendesh


Bashkimi Evropian ka deklaruar se antisemitizmi “nuk ka vend” në bllokun prej 27 vendesh, pas kundërshtimit nga kryeministri slloven, Janez Jansa, i cili akuzoi disa anëtarë e Parlamentit Evropian se ishin “kukulla” të George Soros.

Ai u u kritikua nga disa ligjvënës evropianë si antisemitikë.

Investitori miliarder hungarezo-amerikan, i cili është hebre ka qenë subjekt i sulmeve antisemitike dhe teorive të komplotit për dekada.

Jansa deklaroi në Twitter gjatë një vizite në Slloveni nga një delegacion i Parlamentit Evropian që vlerësonte lirinë e shtypit dhe sundimin e ligjit në shtetin ballkanik.

“Media sociale duhet të jetë një hapësirë ​​për debat konstruktiv dhe respektues,” tha zëdhënësi i Komisionit Evropian për sundimin e ligjit, Christian Wigand.

Wigand shtoi se antisemitizmi nuk është “vetëm një kërcënim për komunitetet hebraike, por edhe për një shoqëri të hapur dhe të larmishme”.

Jansa u përfshi gjithashtu në një përplasje në Twitter me kryeministrin holandez Mark Rutte i cili tha se dënoi “cicërimën” pa shije “në termat më të fortë të mundshëm” dhe se ai i kishte përcjellë mesazhin ambasadorit slloven në Hagë.

BE -ja ka shprehur vazhdimisht shqetësime për lirinë e medias në Slloveni.

 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore