Përballje

Bayern triumfon në fund përballë Augsburg-ut


Ndeshjet e së shtunës në Bundesligë ishin interesante dhe me shumë gola.

Dueli mes Bayern Munich dhe Augsburg përfundoi me fitoren e këtyre të parëve me rezultat 1:0.

Bayern ishin dominant por e kishin të vështirë të gjenin golin.

Bavarezët kishin 13 mundësi shënimi, dhe mbajtën topin 65% të ndeshjes.

Goli i vetëm i ndeshjes erdhi në minutën e 82-të, ku shënoi Robert Lewandowski për t’i dhënë fitoren bavarezëve nga pika e penalltisë.

Bayern radhiten në pozitën e parë me 69 pikë, ndërsa Augsburg janë në vendin e 14-të me 32 pikë.

Në anën tjetër, dueli mes Koln dhe Mainz ishte shumë më dinamik ku u shënuan pesë gola.

Ndeshja përfundoi me fitoren e Koln, me rezultat 3:2.

Dueli ishte i baraspeshuar, ku të dy skuadrat kishin shumë mundësi shënimi.

Goli i parë u shënua nga Mainz në minutën e 14-të, me anë të Jonathan Burkardt.

Në pjesën e dytë, në minutën e 55-të, Mainz dyfishuan epërsinë në 0:2 me anë të Karim Onisiwo.

Në minutën e 60-të, Koln gjetën golin e tyre të parë për të ngushtuar epërsinë me anë të Ellyes Skhiri.

Koln shpërthyen në minutën e 78-të ku barazuan me anë të Dejan Ljubicic, dhe pas vetëm katër minutash morën epërsinë me mbrojtësin 22-vjeçar, Luca Jannis Kilian.

Koln radhiten në pozitën e shtatë me 43 pikë, ndërsa Mainz janë në vendin e 10-të me 38 pikë.

Ndeshjet e tjera në Bundesligë përfunduan kështu:

Greuther Furth 0:2 Borussia Monchengladbach

Wolfsburg 4:0 Arminia Bielefeld

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore