Sport

Bayern Munich futet në garë për transferimin mesfushorit të Anglisë


Sipas raportimeve të fundit nga mediat gjermane, Bayern Munich, ka hyrë në bisedime me menaxherët e mesfushorit shumë të kërkuar anglez, Declan Rice.

Rice pritet të largohet nga West Hami në fund të sezonit pasi ka konfirmuar dëshirën e tij për të luajtur në Ligën e Kampionëve.

Ai është një nga lojtarët më të kërkuar për verën e vitit të ardhshëm, derisa atij i skadon kontrata me klubin londinez në qershorin e vitit 2024.

Arsenali dukej skuadra më favorite për transferimin e Rice, madje ishte raportuar që palët tashmë kanë arritur marrëveshje.

Ndërsa, Manchester United dhe Chelsea thuhet se po nuhasin përreth, me West Ham që kërkon më shumë se 100 milionë funte, duke përdorur çmimin e Jude Bellingham si një pikë referimi financiar.

Megjithatë, gjigantët evropianë Bayern Munich tani thuhet se kanë hyrë në garë, me Thomas Tuchel që thuhet se është një tifoz i Rice.

Sipas reporterit të “Sky Sports Germany”, Florian Plettenberg , Tuchel dhe stafi i tij në dhomën e pasme janë “të bindur se ai është mesfushori i përsosur për Bayern-in”, duke konfirmuar se bisedimet janë zhvilluar me menaxhmentin e lojtarit.

Mesfushori do të vepronte si zëvendësues i Joshua Kimmich me përvojë, i cili është përfolur për një kalim te Barcelona këtë verë, por zërat qarkulluan se gjermani është i lidhur edhe me një transferim në Arsenal.

Por, interesimi i dyshuar i Bayern-it për Rice mund ta paraqesë Arteta-n me një dilemë serioze.

Ndjekja e Rice nga Bayern mund ta bëjë betejën për nënshkrimin e lojtarit edhe më të vështirë dhe potencialisht të shohë që çmimi i tij të rritet edhe më tej.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore