Kampionate

Bastoni dhe Zirkze vlerësohen për sezonin pozitiv në Serie A


Alessandro Bastoni - Joshua Zirkzee

Alessandro Bastoni është shpallur mbrojtësi më i mirë i Serie A për sezonin 2023-24, ndërsa Joshua Zirkzee është lojtari më i mirë U23.

Lega Serie A konfirmon në X, dikur Twitter, se Bastoni dhe Zirkzee kanë marrë çmime për paraqitjet e tyre mbresëlënëse në ligë këtë sezon.

Qendërmbrojtësi i Inter-it është shpallur mbrojtësi më i mirë i Serie A këtë sezon dhe Zirkzee është lojtari më i mirë U23 në ligë.

Inter-i i Bastoni-t fitoi titullin e Serie A me pesë ndeshje më pak, ndërsa Zirkzee kontribuoi në ecurinë epike të Bologna-s, e cila përfundoi me kualifikimin e tyre të parë në Champions League që nga viti 1964 kur turneu u quajt “Kupa Evropiane”.

Zirkzee shënoi 11 gola dhe dha pesë asistime në 34 ndeshje të ligës këtë sezon. Ai është dëmtuar në dy ndeshjet e fundit dhe gjithashtu do të mungojë në ndeshjen e fundit të sezonit kundër Genoa-s sonte.

Lega Serie A gjithashtu konfirmoi të premten se Simone Inzaghi ishte shpallur trajneri më i mirë i sezonit, ndërsa Di Gregorio i Monza-s ishte portieri më i mirë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore