Libra

Bashkëthemeluesi i Rolling Stone, Wenner largohet nga udhëheqja e “Rock Hall” pas komenteve të diskutueshme


Bashkëthemeluesi i revistës Rolling Stone, Jann Wenner është hequr nga bordi i fondacionit “Rock & Roll Hall of Fame” pasi u përball me kritika të shumta për komentet që ai bëri në një intervistë në New York Times të botuar rreth muzikanteve gra dhe me ngjyrë.

“Jann Wenner është hequr nga bordi i drejtorëve të Fondacionit Rock & Roll Hall of Fame”, tha një përfaqësues i fondacionit “Rock & Roll Hall of Fame” për CNN, transmeton AlbanianPost.

Wenner foli me Times për librin e tij të ardhshëm “The Masters”, i cili përmban intervista që ai kreu me artistë si John Lennon, Bob Dylan, Mick Jagger dhe të tjerë ndërsa ishte në krye të Rolling Stone.

Në intervistë, ai foli për vendimin e tij për të mos përfshirë intervista me artiste gra dhe me ngjyrë, dhe vërejtjet e tij për këtë temë u kritikuan shumë.

“Njerëzit duhej të plotësonin disa kritere, por ishte thjesht interesi im personal dhe dashuria për ta”, tha ai, duke shtuar “për sa i përket grave, vetëm asnjëra prej tyre nuk ishte aq e artikuluar në këtë nivel intelektual”.

“Stevie Wonder, gjeni, apo jo? Unë supozoj se kur përdorni një fjalë aq të gjerë si “mjeshtër”, faji është përdorimi i asaj fjale. Ndoshta Marvin Gaye, apo Curtis Mayfield? Dua të them, ata thjesht nuk u artikuluan në atë nivel”, shtoi ai.

“Për hir të marrëdhënieve me publikun, ndoshta duhet të kisha shkuar dhe të gjeja një artiste me ngjyrë dhe një grua për të përfshirë këtu që nuk përputhej me të njëjtin standard historik, vetëm për të shmangur këtë lloj kritike”, tha ai tutje për gazetën.

Përsëri, edhe në retrospektivë, Wenner shprehu dëshirën se do të donte të kishte intervistuar personazhe, burra.

“Ndoshta jam i modës së vjetër dhe nuk jap një shpjegim. Do të doja që në retrospektivë të mund të kisha intervistuar Marvin Gaye. Ndoshta ai do të kishte qenë djali. Ndoshta Otis Redding, po të kishte jetuar, do të kishte qenë ai djalë”, shtoi ai tutje.

Wenner lëshoi një deklaratë përmes “Little, Brown and Company”, botuese e “The Masters”, duke thënë: “Në intervistën time me The New York Times bëra komente që zvogëluan kontributet, gjenialitetin dhe ndikimin e artisteve me ngjyrë dhe grave dhe kërkoj falje me gjithë zemër për ato komente”.

“’The Masters’ është një koleksion intervistash që kam bërë gjatë viteve që më dukej se përfaqësonin më së miri një ide të ndikimit të rock ‘n’ roll-it në botën time; ato nuk kishin për qëllim të përfaqësonin tërësinë e muzikës dhe krijuesit e saj të ndryshëm dhe të rëndësishëm, por të pasqyronin pikat më të larta të karrierës sime dhe intervistat që i ndjeva të ilustruara gjerësinë dhe përvojën në atë karrierë”, ka thënë ai.

“Ato nuk pasqyrojnë vlerësimin dhe admirimin tim për një mori artistësh totemikë, që ndryshojnë botën, muzikën dhe idetë e të cilëve i nderoj dhe do t’i festoj dhe promovoj sa të jem gjallë. Unë e kuptoj plotësisht natyrën nxitëse të fjalëve të zgjedhura keq dhe kërkoj falje të thellë dhe pranoj pasojat”, shtoi ai.

Wenner themeloi revistën Rolling Stone me kritikun muzikor Ralph J. Gleason në vitin 1967 dhe nxori në shitje revistën legjendare të rock-ut në vitin 2017. Ai u përfshi në “Rock & Roll Hall of Fame” si individ në vitin 2004 dhe është bashkëthemelues i fondacionit me të njëjtin emër.

“The Masters” është planifikuar të dalë më 26 shtator.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore