Shëndet

Barnat për humbje peshe mund të përmirësojnë simptomat e dështimit të zemrës


Barnat për humbje peshe mund të ndryshojnë simptomat e dështimit të zemrës, sipas një sprove globale.

Lidhur me të, ekspertët janë të mendimit se mund të revolucionarizojë trajtimin.

Dështimi i zemrës është një nga kërcënimet shëndetësore me rritje më të shpejtë në botë.

Rreth 65 milionë njerëz e kanë këtë gjendje, me rastet në rritje vitet e fundit.

Megjithatë, disa opsione trajtimi janë në dispozicion.

Në studimin e parë të këtij lloji, studiuesit amerikanë zbuluan se semaglutidi – i shitur nën emrat e markave Ozempic, Wegovy dhe Rybelsus – shkakton “përmirësime shumë të mëdha” në një gamë të gjerë simptomash.

“Po flasim për përmirësime të dukshme në simptoma të tilla si lodhje, pamundësi për të pasur tendosje fizike, ënjtje,”, ka treguar autori kryesor, Mikhail Kosiborod, kardiolog.

Sipas tij, këto lloje përmirësimesh mund të jenë shumë ndikuese për pacientët që jetojnë me dështim të zemrës.

“Është një nga zhvillimet më premtuese në këtë fushë”, ka shtuar ai.

Gjetjet u zbuluan në ditën e parë të takimit vjetor të Shoqatës Evropiane të Kardiologjisë, konferenca më e madhe në botë e zemrës.

Ekspertët që nuk ishin të përfshirë në studim përshëndetën zbulimin, duke thënë se mund të ketë një ndikim transformues në jetën e shumë pacientëve.

Në provën e rastësishme, studiuesit përdorën semaglutide për të trajtuar pacientët që vuajnë nga dështimi i zemrës me fraksion të ruajtur të nxjerrjes (HFpEF). Kjo ndodh kur zemra pompon normalisht, por është shumë e ngurtë për t’u mbushur siç duhet.

Rreth gjysma e pacientëve me dështim të zemrës në mbarë botën kanë HFpEF dhe shumica e tyre janë mbipeshë ose obezë.

Testi përfshiu 529 pacientë nga 13 vende në Evropë, Amerikën e Veriut, Amerikën e Jugut dhe Azinë.

Të gjithë kishin një indeks të masës trupore më shumë se 30, si dhe simptoma të dështimit të zemrës dhe kufizime fizike.

Mosha mesatare e grupit ishte 69 vjeç dhe BMI mesatare ishte 105.1 kilogramë.

Një grupi iu dha 2.4 mg semaglutide një herë në javë për një vit. Tjetrit iu dha placebo. Studiuesit vlerësuan ndryshimet në peshën trupore, si dhe ndryshimet në simptomat e lidhura me dështimin e zemrës duke përdorur rezultatin e përmbledhjes klinike.

Ata vërejtën gjithashtu nëse pacientët ishin në gjendje të ecnin më mirë për gjashtë minuta.

Pas 52 javësh, ndryshimi mesatar ishte 16.6 pikë për pacientët që merrnin injeksione për humbje peshe krahasuar me 8.7 pikë në grupin placebo.

Pesha trupore për ata që marrin ilaçe gjithashtu u ul me një mesatare prej 13.3% krahasuar me 2.6%.

Ndryshimi mesatar në distancën e ecjes në gjashtë minuta ishte 21.5 metra për ata në Wegovy dhe 1.2 metra në grupin placebo.

Kosiborod ka treguar se ishte shumë i emocionuar nga rezultatet e provës.

“Këto gjetje janë mbresëlënëse dhe me ndikim. Përfitimet që kemi vërejtur me semaglutide kundrejt placebo në këto rezultate shumë të rëndësishme për pacientët me këtë lloj dështimi të zemrës janë më të mëdhatë që kemi parë ndonjëherë me ndonjë ndërhyrje farmakologjike në këtë popullatë pacientësh”.

Ilaçi “prodhoi përmirësime të mëdha në simptoma, kufizime fizike dhe funksionin e ushtrimeve, zvogëloi inflamacionin dhe rezultoi në humbje më të madhe të peshës dhe më pak efekte anësore serioze në krahasim me placebo-n”.

Sipas tij, kjo ka të ngjarë të ketë një ndikim të rëndësishëm në praktikën klinike, pasi ka mungesë të terapive efikase në këtë grup të pambrojtur pacientësh.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore