Sport

Barcelona vijon të paguajë Lionel Messin


Lionel Messi (Photo by Dan Istitene/Getty Images)

Një përditësim mbi situatën financiare të Barcelona-s është dhënë së fundmi në dritën e njoftimit të La Liga-s për kufirin e përditësuar të pagave për klubet pas afatit kalimtar të dimrit.

Sipas gazetës katalanase “Sport”, Barça vazhdon të paguajë pagat e Lionel Messi-t, Sergio Busquets dhe Jordi Alba. Klubi katalanas po vazhdon ende të paguajë këta ish-lojtarë për shkak të shtyrjes së pagesave gjatë pandemisë.

Blaugranët kanë faturën e dytë më të lartë të pagave në Evropë (505 milionë euro), pas PSG-së. Ata besojnë se kjo shifër është e ndikuar shumë nga pandemia, e cila ka ndikuar ndjeshëm në ekonominë e klubit.

Pagesat u vonuan për ish-lojtarët si Messi dhe gjithashtu Frenkie de Jong, i cili mbetet një pjesë aktuale e klubit. Kjo është arsyeja se pse fatura e pagave të klubit është ende shumë e lartë, pasi po paguhet për ish-lojtarët, të cilët përfitonin shuma të majme.

Gjigantët spanjollë janë ende në këmbë për çështjen e pagave në La Liga. Barça është një nga tre skuadrat me shifrën më të madhe, pas Real Madrid-it (727 milionë euro) dhe Atletico Madrid-it (303 milionë euro).

Krahas problemeve me pagat, klubi është në pritje të pagesës për blerjen e 49% të “Barça Studios” nga fondi gjerman “Libero Football Finance”.

Mbledhja e këtij fondi do të thotë se klubi mund të kthehet në politikën “one in one out” (një brenda një jashtë) kur bëhet fjalë për nënshkrimet.

Aktualisht, klubi operon me sistemin një lojtar vjen dhe dy lojtarë largohen, i cili e detyron atë të lirojë dy herë më shumë sesa shpenzon për pagat dhe pagesat e transfertave.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore