Sport

Barcelona ofron shumën ‘qesharake’ për të blerë Joao Cancelo


Joao Cancelo

Barcelona raportohet se po planifikon të nënshkruajë me Joao Cancelo-n në baza të përhershme këtë verë, por nuk ka gjasa t’i ofrojë Manchester City-t më shumë se 20 milionë euro për shërbimet e tij.

29-vjeçari iu bashkua kampionëve në fuqi të La Liga-s në formë huazimi verën e kaluar dhe ai ka qenë një lojtar kyç për skuadrën e Xavi-t këtë sezon, duke bërë 29 paraqitje, duke shënuar tre gola dhe duke regjistruar katër asistime.

Cancelo ka një kontratë në “Etihad Stadium” deri në qershor 2027, por ai nuk ka gjasa të vazhdojë te Man City, pasi marrëdhëniet e tij me trajnerin e klubit anglez Pep Guardiola thuhet se janë prishur.

“Qytetarët” thuhet se po përgatiten të shesin portugezin këtë verë, por sipas “Sport”, kampionët e Anglisë do të duhet të pranojnë një tarifë të reduktuar në mënyrë që ai të transferohet përgjithmonë te Barcelona.

Raporti pretendon se klubi katalanas nuk ka gjasa të ofrojë më shumë se 20 milionë euro dhe madje mund të arrijë në 15 milionë euro fillestare.

Barcelona thuhet se shpreson se Cancelo do të ushtrojë presion mbi Man City-n për ta shitur, ndërsa roli i agjentit të tij Jorge Mendes gjithashtu pritet të jetë kyç këtë verë.

Cancelo ka shënuar dy herë dhe ka regjistruar tre asistime në 22 paraqitje në La Liga këtë sezon, ndërsa ka një gol dhe një asistim në shtatë paraqitje në Champions League.

Portugezi u nënshkrua si një mbrojtës i djathtë, por ai është paraqitur kryesisht si një mbrojtës i majtë në 2024, me Alejandro Balde jashtë për pjesën tjetër të sezonit pas një operacioni.

Cancelo bëri lëvizjen te Man City nga Juventus-i në vitin 2019, dhe ai ka përfaqësuar klubin e tij anglez në 154 raste, duke shënuar nëntë gola dhe duke regjistruar 22 asistime në proces.

Mbrojtësi ka fituar tre tituj të Premier League dhe një Kupë EFL gjatë kohës së tij në “Etihad Stadium”, por një prishje në marrëdhëniet e tij me Guardiola-n e bëri atë të kalojë gjysmën e dytë të sezonit të kaluar në huazim te Bayern Munich-u.

Cancelo u paraqit në 21 raste për Bayern-in, duke ndihmuar klubin të fitonte titullin e Bundesliga-s, por gjigantët e Mynihut hodhën poshtë mundësinë për ta nënshkruar atë në baza të përhershme.

Barcelona nuk do të jetë në gjendje të shpenzojë shumë këtë verë për shkak të çështjeve të vazhdueshme financiare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore