Sport

Barcelona nuk ndalet me transferime, interesohet për Inigo Martinez


Athletico Bilbao e di se Barcelona dëshiron të nënshkruajë me Inigo Martinez, pasi Blaugranat zyrtarisht i janë afruar atyre në përpjekjen e tyre për të negociuar një transferim të mundshëm.

Kontrata e Martinez përfundon në më pak se një vit, me klauzolën e blerjes së tij në 80 milionë euro.

Onda Vasca dhe Jose Manuel Monje ishin të parët që raportuan interesimin e Barcelonës.

Katalanasit nuk e kanë lënë në pritje dhe i kanë shpjeguar Martinezit se nënshkrimi i Jules Kounde nuk do të ndikojë në një lëvizje të mundshme për qendërmbrojtësin e Athletic.

Ndërkohë, Martinez po përballet me një shans unik për të luajtur për gjigantët evropianë të futbollit, Barcelona dhe për të marrë pjesë në Champions League në moshën 31-vjeçare.

Mbrojtësi bask është i lumtur në Bilbao, por ai është i vetëdijshëm se kjo mund të jetë një mundësi që vjen një herë në jetë dhe ai nuk është i gatshëm ta humbasë atë.

Ai iu bashkua Athletico-s nga Real Sociedad në dimrin e 2018 pas largimit të Aymeric Laporte në Manchester City.

Martinez nënshkroi një marrëveshje pesëvjeçare, e cila skadon qershorin e ardhshëm.

Ndërkohë, Athletico po mban gjithmonë një qëndrim të ashpër kur vjen puna për të ndarë rrugët me yjet e tyre dhe kjo është ajo që ata po bëjnë në rastin e Martinez për momentin.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore