Sport

Barcelona nënshkruan marrëveshje me mbrojtësin meksikan


Barcelona ka nënshkruar me mbrojtësin meksikan Julian Araujo nga skuadra e MLS, LA Galaxy në një marrëveshje deri në vitin 2026.

Barcelona humbi nënshkrimin e Araujo në ditën e fundit të transferimit pasi ishte 18 sekonda me vonesë në regjistrimin e dokumenteve dhe tha se do të apelonte në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv (CAS) në një përpjekje për të regjistruar lojtarin.

Araujo ka nënshkruar një kontratë 3 vjeçare e gjysmë deri në fund të sezonit 2025-26, tha Barcelona, duke shtuar se 21-vjeçari do t’i bashkohet ekipit B të klubit.

Galaxy do të mbajë një përqindje shitjeje të tarifës së transferimit nëse Araujo shitet te një klub tjetër.

Araujo mbërriti në Barcelonë të enjten për të filluar stërvitjen me klubin katalanas, ndërsa ai pret një vendim nga CAS për të parë nëse mund të luajë këtë sezon. Në deklaratën e tyre, Barcelona nuk tregoi se kur është Araujo i disponueshëm për të luajtur për klubin.

Pavarësisht nga kjo pasiguri, trajneri i LA Galaxy, Greg Vanney, tha se mbrojtësi i djathtë nuk do të huazohet te fituesit e pesëfishtë të Kupës MLS.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore