Kampionate

Barcelona monitoron yllin e Newcastle


Bruno Guimaraes dhe Sandro Tonali

Barcelona raportohet se po monitoron mesfushorin e Newcastle United dhe Brazilit, Bruno Guimaraes, pasi ata kërkojnë përforcime të mëtejshme në atë repart.

Ish-lojtari i Lyon-it i dha lamtumirën Ligue 1 në dritaren e janarit 2022 për t’u bashkuar me “Magpies”, tre muaj pasi marrjes së klubit nga Arabia Saudite.

Që kur kaloi në veri të Anglisë, Guimaraes ka qenë një zbulim për skuadrën e Eddie Howe, duke regjistruar 11 gola dhe tetë asistime në 78 ndeshje në të gjitha turnetë.

Guimaraes ishte një lojtar kyç në ekipin e Newcastle që arriti në finalen e EFL Cup dhe përfundoi i katërti në Premier League në sezonin 2022-23, dhe ai ka një gol dhe dy asistime nga 21 ndeshje në sezonin aktual.

Me klubet e tjera të njohura evropiane që kanë filluar ta monitorojnë, Newcastle lidhi Guimaraes me një marrëveshje të re afatgjatë deri në verën e vitit 2028, megjithëse zgjatja e tij nuk ka gjasa të pengojë pretenduesit e mundshëm.

Sipas gazetës katalanase “Mundo Deportivo”, Barcelona ka dëshirë për të transferuar Guimaraes, të cilin ata e shohin si një zëvendësues të mundshëm afatgjatë për Sergio Busquets.

Busquets i dha fund periudhës së tij në “Camp Nou” gjatë verës për t’iu bashkuar Inter Miami-t në MLS dhe Barcelona u përgjigj duke shtuar Oriol Romeu në radhët e tyre, si dhe duke nënshkruar Ilkay Gundogan në një transferim të lirë.

Ndërsa Romeu është natyrisht numri “6”, Barcelona supozohet se shpreson të shtojë një mbulim të mëtejshëm në pozicion dhe po kërkon një lojtar për të cilin ata besojnë se mund të jetë “Yaya Toure i ardhshëm” në këtë rol.

Blaugranat ka të ngjarë të luftojë shumë për të bindur Newcastle për të hyrë në bisedime për një marrëveshje për Guimaraes, pasi braziliani shihet si një anëtar i domosdoshëm i skuadrës së Howe.

Nëse ndjekja e Barcelona-s ndaj Guimaraes dështon të japë fryte, kampionët e La Liga-s besohet se kanë identifikuar disa opsione alternative, duke përfshirë Amadou Onana të Everton-it.

Ish-lojtari i Lille është lidhur vazhdimisht me një largim nga “Goodison Park” dhe spekulimet rreth të ardhmes së tij u intensifikuan pasi Everton u penalizua me 10 pikë nga Premier League për shkeljen e rregullave financiar dhe qëndrueshmërisë.

“Toffees” kanë ende kontratë me Onana-n deri në vitin 2027, por skuadra e Sean Dyche do të luftonte në një betejë të vështirë për të ruajtur shërbimet e tij nëse pësojnë një rënie nga Premier League këtë sezon.

Francezi Youssouf Fofana është gjithashu në listë si një zëvendësues i mundshëm i Busquets dhe Blaugranat mund të mos paguajnë një çmim për të nënshkruar me 24-vjeçarin.

Marrëveshja e Fofana-s me Monaco-n do të skadojë në fund të sezonit të ardhshëm, kështu që klubi mund të jetë nën presion për një shitje me çmim të ulët verën e ardhshme nëse ai nuk nënshkruan një zgjatje.

Megjithatë, Barcelona mund të përballet me konkurrencën nga Manchester United për të arritur Fofana-n, të cilën “Djajtë e Kuq” e kanë caktuar si pasardhës të Casemiro.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore