Sport

Barcelona kërkon Gundogan-in për të zëvendësuar Busquets-in


Teksa Ilkay Gundogan dhe shokët e skuadrës së Gjermanisë do të kthehen në shtëpi nga Kupa e Botës pas një daljeje të dytë radhazi në fazën e grupeve.
Sport raporton se Barcelona dëshiron që mesfushori i Manchester City të transferohet në Katalonjë.  Përveç një mbrojtësi të djathtë, menaxheri Xavi Hernandez është i prirur të sjellë një mesfushor që mund të marrë përsipër punën e Sergio Busquets.
Xavi raportohet se beson se 32-vjeçari Gundogan mund të përshtatet me rolin në bazën e mesfushës dhe ka kërkuar raporte se si ish-ylli i Borussia Dortmundit është jashtë fushës.
Thuhet gjithashtu se menaxheri e sheh Gundoganin si një lojtar shumë inteligjent që mund të luajë në pozicione të ndryshme.
Kontrata e Gundogan është caktuar të skadojë në fund të sezonit dhe ndërsa Pep Guardiola dëshiron t’i ofrojë atij një vit tjetër, trajneri i Cityt nuk do ta ndalojë lojtarin e tij të largohet nëse kjo është dëshira e tij.
Thënë kështu, një lëvizje në janar do të ishte pothuajse e pamundur për t’u përfunduar pasi Barcelona ka më shumë gjasa të presë deri në fund të sezonit për të bërë lëvizjen e tyre dhe për ta nënshkruar atë si një agjent i lirë.
Martin Zubimendi i Real Sociedad gjithashtu po konsiderohet, por një lëvizje për 23-vjeçarin spanjoll nuk do të ndodhë tani për tani pasi ai së fundmi nënshkroi një kontratë të re me Sociedad-in.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore