Sport

Barcelona kërcënon me veprime ligjore për kontratën e Frenkie de Jong


Mesfushori holandez 22-vjeçar, i cili është lidhur shumë me një kalim te Manchester United këtë verë, është kërkuar të prishë marrëveshjen aktuale që ka me Barcelonën.

Kjo për shkak se gjigantët katalanas pretendojnë se kontrata e tij ekzistuese ka “prova të kriminalitetit” brenda saj.

David Ornstein i Athletic-it shkroi në Tëitter: “Barcelona i tha Frenkie de Jong-ut më 15 korrik se ka prova të kriminalitetit rreth kontratës së dhënë nga bordi i vjetër + shkak për veprime ligjore kundër të gjithë të përfshirëve”.

“FC Barcelona i kërkoi atij të anulonte marrëveshjen dhe të kthehej në kushtet e mëparshme”.

Man Utd kishte një ofertë të pranuar për De Jong muajin e kaluar, por hezitimi i lojtarit për t’u bashkuar me Old Trafford dhe pagesat e papaguara që atij i detyrohen nga Barcelona – raportohet të jetë 14.5 milion funte, të cilat ndaluan arritjen e marrëveshjes.

Dhe tani ka raporte se pasi oferta e United ishte pranuar nga klubi, Barcelona më pas i shkroi De Jong duke i thënë se kishte prova të veprimeve kriminale në rinovimin e kontratës që ai nënshkroi më 20 tetor 2020.

Zgjatja e kontratës dyvjeçare – duke e çuar atë deri në vitin 2026 – uli pagën e tij për sezonet 2020-21 dhe 2021-22 në mënyrë që të lehtësojë problemet financiare të Barcelonës.

Kjo i la 15.2 milionë funte për t’i paguar De Jong gjatë katër sezoneve në vijim të marrëveshjes së tij.

Gerard Pique, Marc-Andre ter Stegen dhe Clement Lenglet gjithashtu nënshkruan kontrata të ngjashme për të ulur faturën e pagave të klubit.

Barcelona tani dëshiron që De Jong t’i rikthehet kushteve të marrëveshjes që ai fillimisht nënshkroi në janar 2019.

Dialogu midis klubit dhe lojtarit thuhet gjithashtu se ka përfshirë pretendimet se përfaqësuesit e De Jong mund të jenë të implikuar në kriminalitetin e supozuar.

Menaxhmenti i mëparshëm i udhëhequr nga presidenti Josep Bartomeu, i cili u zëvendësua vitin e kaluar, besojnë se rinovimi i kontratës ishte plotësisht i ligjshëm.

Ndërkohë, raportet për veprime ligjore që mund të ndërmerren vijnë vetëm disa orë pasi presidenti aktual Joan Laporta këmbënguli që De Jong dëshiron të qëndrojë në Nou Camp.

Ai tha: “Ai [De Jong] është një lojtar i Barcelonës me cilësi të madhe dhe ne duam që ai të qëndrojë”.

“Ai ka oferta, por ne duam që ai të qëndrojë dhe ai gjithashtu dëshiron të qëndrojë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore