Sport

Barcelona do të përdorë Dest-in në marrëveshje për Lewandowski-n


Barcelona është në kërkim të një sulmuesi të profilit të lartë gjatë verës dhe gazeta “Sport” raporton se ata janë në bisedime për të nënshkruar me Robert Lewandowski-n të Bayern Munich, me Sergino Dest që mund të lëvizë në anën tjetër.

Reprezentuesi polak Lewandowski do të bëhet agjent i lirë në vitin 2023, pa asnjë shenjë se ai do të nënshkruajë një kontratë të re në Bavari pas tetë vitesh në klub.

33-vjeçari ka shënuar 339 gola në 367 paraqitje në të gjitha garat për Bayern-in, duke u bërë një nga sulmuesit më të frikshëm në Evropë.

Shifra e tij vitin e kaluar theu rekordin 49-vjeçar të Gerd Muller-it për më shumë gola në një sezon të Bundesligës.

Çështjet kontraktuale të Lewandowskit mund ta shohin trajnerin e Barcelonës, Xavi Hernandez, të hidhet në mundësinë për ta blerë atë, megjithëse Bayern e vlerëson sulmuesin në 65 milionë euro, diçka që mund të jetë shumë për blaugranat duke pasur parasysh vështirësitë e saj financiare.

Këtu hyn Dest, me raportin që pretendon se Bayern është i interesuar për mbrojtësin e krahut të Shteteve të Bashkuara si një opsion për të ardhmen.

21-vjeçari, i cili ka startuar vetëm 15 ndeshje në ligë këtë sezon, mund të përfshihet në një marrëveshje shkëmbimi plus para që do t’i përshtateshin të dyja palëve.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore