Film

“Barbenheimer” në krye të nominimeve për Golden Globes


“Barbie” dhe “Oppenheimer” – çifti i pabesueshëm i filmave, që dominuan në arkëtime dhe krijuan meme të panumërta në internet këtë verë – kryesuan nominimet e rinovuara të filmave për Golden Globes të hënën.

“Barbie” – një satirë e gjallë feministe për linjën e gjithanshme të kukullave plastike – mori nëntë nominime, duke përfshirë komedinë më të mirë si dhe nominime për aktrim për yjet Margot Robbie dhe Ryan Gosling.

Filmi me fitimet më të mëdha të këtij viti, duke arkëtuar më shumë se 1.4 miliardë dollarë globalisht, “Barbie” fitoi gjithashtu tre nominime të jashtëzakonshme për këngët më të mira dhe njohje për regjisoren Greta Gerwig.

“Oppenheimer”, drama e adhuruar nga Christofer Nolan, për shpikësin e bombës bërthamore, fitoi tetë nominime, duke përfshirë dramën më të mirë dhe regjinë më të mirë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore