Lajme

Banorët revoltohen nga prerja e pemëve mbi ndërtimin e autostradës së re të Nairobit


Rrënojat, toka e zhveshur dhe trungjet e pemëve shënojnë rrugën e një super autostrade në ndërtim në kryeqytetin e Kenias, Nairobi, duke “mërzitur” ambientalistët – veçanërisht në vazhdën e samitit COP26.

Rreshtat e pemëve kryesisht indigjene që dikur rreshtonin itinerarin e autostradës së re me katër korsi 27 km (16 milje) të Nairobit janë prerë ndërsa ndërtimi është afër përfundimit.

Madje, nuk janë kursyer as palmat dekorative – disa prej tyre të mbjella menjëherë pas pavarësisë nga sundimi kolonial britanik në vitin 1960.

Palma zbukuruese dekada të vjetra, janë ndër ato të cilat janë shkulur.

Vitin e kaluar një fik shekullor i synuar për heqje u shpëtua nga presidenti pas një proteste publike – por zërat e aktivistëve për qindra të tjerë janë mbytur, shkruan BBC.

Elizabeth Wathuti, nga Iniciativa e Gjeneratës së Gjelbër, e cila në fillim të këtij muaji ishte ndër ata që mblodhën liderët botërorë në Glasgow për të reduktuar ndikimin e ndryshimeve klimatike, është shumë e mërzitur nga shkatërrimi i një prej rrugëve kryesore të qytetit.

“Ne kemi hartuar më parë gjeografikisht 200 pemë të shënuara për prerje vetëm përgjatë Kenyatta Avenue. Është një gjendje për të ardhur keq”, ka thënë  ajo për BBC.

Urdhri i pezullimit u shpërfill

Autostrada e financuar nga Kina, do të lidhë aeroportin kryesor në lindje me periferitë perëndimore. Ai synon ta bëjë më të lehtë kalimin e qytetit dhe çlirimin e rrugëve të tjera nga bllokimet famëkeqe të trafikut të Nairobit.

Përpara se projekti prej 550 milionë dollarësh të fillonte vitin e kaluar, një raport zyrtar i ndikimit mjedisor tha se më shumë se 4 mijë pemë të reja dhe të pjekura do të priten.

Gjatë gjithë rrugës mund të shihen trungje pemësh të shkatërruara.

Raporti gjithashtu theksoi “ndikimin e tij të madh negativ” në cilësinë e ajrit dhe ujit gjatë ndërtimit.

Në përgjigje, zyrtarët qeveritarë thanë se ndërtimi i kontraktorit kinez do të mbillte pemë diku tjetër duke zëvendësuar nga pesë sosh për çdo të prerë.

Por kjo nuk do të jetë në Nairobi – dhe ambientalistët kanë frikë se premtime të tilla mund të mos mbahen.

Paul Gacheru nga Nature Kenia thekson se merret pak parasysh sa të vjetra janë pemët që janë prerë dhe koha që është dashur për t’i rritur ato.

“Ata po bëjnë zbukurime. Po vendosin disa bar, disa lule. Por vlera e atyre luleve kundrejt fijes që janë prerë nuk mund të jetë e barabartë”, tha Gacheru.

Është mungesa e konsultimit të qeverisë për projektet e mëdha që i mërzit banorët.

Ky mosbesim është rritur pasi doli lajmi se një pjesë e autostradës do të depërtonte në parkun Uhuru të qendrës së qytetit.

Kjo hapësirë ​​e gjelbër u shpëtua në vitet 1990 nga ambientalistët, të udhëhequr nga laureati i ndjerë i Çmimit Nobel për Paqe, Wangari Maathai, duke penguar planin e partisë në pushtet të asaj kohe, për të ndërtuar qendrën e saj të madhe dhe kompleksin e blerjeve atje.

Dizajni i autostradës është modifikuar më pas – por një koalicion organizatash mjedisore, duke përfshirë Green Generation Initiative dhe Nature Kenya, shkuan në gjykatë në qershor 2020 për të ndaluar projektin, duke argumentuar se ai kishte ecur përpara pa konsultim publik.

Megjithatë, ndërtimi dhe prerja e trungut ka vazhduar, pavarësisht se ligji kërkon pezullimin e punimeve në pritje të vendimit të gjykatës së mjedisit.

Sipas Mark Odagës, nga Drejtësia Natyrore – e cila është gjithashtu pjesë e koalicionit, problemi zbret deri në detaje.

Raporti që miratoi projektin dha pak informacion se si Korporata e Rrugëve dhe Urave të Kinës (CRBC) do të trajtonte ndikimin mjedisor para, gjatë dhe pas ndërtimit.

“Një konsultim publik do të kërkonte që ata të na japin atë informacion”, ka thënë Odaga.

Aktivistja u qëllua për vdekje

Nairobi përshkon pyjet në perëndim dhe kullotat e savanës në lindje, me tre lumenj që kalojnë nëpër të.

Ai njihet gjerësisht si “Qyteti i Gjelbër në Diell”, por hapësirat e tij të gjelbra po “hahen” kudo nga zhvillimet komerciale dhe infrastrukturore. Dhe nuk është vetëm autostrada e Nairobit për të fajësuar.

Në veri dhe lindje, po ndërtohen anashkalime të mëdha që po nxjerrin pluhur dhe gurë të kuq në lagjet tashmë të mbipopulluara.

Në jug, një hekurudhë me shpejtësi të lartë është ndërtuar përmes një parku kombëtar, për të cilin aktivistët thonë se përbën një kërcënim për jetën e egër.

Pemët që rreshtojnë rrugët në periferi janë prerë gjithashtu për të krijuar hapësirë ​​për tabelat gjigante.

Nairobi – Kenia

Pa paralajmërim, Parku Uhuru i Nairobit dhe Central Park u mbyllën kohët e fundit për tre muaj – zyrtarisht për t’u rindërtuar.

Kjo ka ngjallur habi pasi që atëherë janë shfaqur foto të punimeve të ndërtimit që po ndodhin atje. Vitin e kaluar, kopshtet Uhuru u mbyllën në mënyrë të ngjashme pa paralajmërim – autoritetet më pas shpjeguan se ishte krijimi i një zone përkujtimore për heronjtë e pavarësisë.

Por sërish është mungesa e konsultimit që zemëron shumë banorë dhe shanset janë të grumbulluara kundër konservatorëve.

Joannah Stutchbury – Aktiviste e vrarë

Në muajin korrik, aktivistja e njohur mjedisore, Joannah Stutchbury u qëllua për vdekje pranë shtëpisë së saj në Nairobi.

67-vjeçarja kishte marrë kërcënime me vdekje për shkak të fushatës kundër shkatërrimit të pyllit Kiambu nga zhvilluesit që shikonin vendin kryesor në periferi të qytetit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore