Biznes

Bankman-Fried mohon të ketë kryer mashtrim


Ish-shefi i FTX-së së shembur, Sam Bankman-Fried, ka mohuar të ketë kryer mashtrim.

Duke bërë paraqitjen e tij të parë publike që nga kolapsi, dikur si “Mbreti i Kriptove” ka thënë për “The New York Times” se kishte pasur një muaj të keq dhe nuk kishte thuajse fare para.

FTX u shpërbë muajin e kaluar, pasi dikur ishte vlerësuar në 32 miliardë dollarë.

Shumë investitorë nuk kanë qenë në gjendje të tërheqin fondet e tyre nga bursa globale tashmë e falimentuar.

Ai ka treguar po ashtu se avokatët e tij e kishin këshilluar të mos fliste publikisht, por ai i kishte injoruar.

Sakaq, ka mohuar të kishte arritur ndonjë pasuri personale nga FTX, duke thënë se tani nuk ka “thuajse asgjë”.

Çka i ka mbetur është një kartë krediti me rreth 100 mijë dollarë borxh në të.

Bankman-Fried ka pohuar se nuk i ka mashtruar qëllimisht investitorët, duke shtuar se kurrë nuk është përpjekur të mashtrojë.

Dikuar ai shihej si një version i ri i investitorit legjendar amerikan Warren Buffet dhe deri në fund të tetorit kishte një vlerë neto të vlerësuar në më shumë se 15 miliardë dollarë.

Megjithatë, ai nënvlerësoi shumën e madhe të parave të nevojshme për të mbuluar tërheqjet e klientëve të FTX.

Shumë firma kripto kanë luftuar me rënien në ekonominë më të gjerë dhe mes shqetësimeve për qëndrueshmërinë e kriptomonedhave në përgjithësi.

Menjëherë më pas FTX-ja shpalli falimentin. Dhe Bankman-Fried dha dorëheqjen si shef ekzekutiv më 11 nëntor.

Sipas një dosjeje gjyqësore në fillim të këtij muaji, FTX aktualisht u detyrohet 50 kreditorëve të saj më të mëdhenj pothuajse 3.1 miliardë dollarë.

Por Bankman-Fried për momentin nuk është i shqetësuar për përgjegjësinë e mundshme penale ose civile.

“Ka një kohë dhe një vend që unë të mendoj për veten dhe të ardhmen time”, ka thënë ai.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për “Albanian Post”.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore