Lajme

Bankat qendrore do të nxisin fluksin e dollarëve në mes të shqetësimit të tregut


Bankat qendrore kanë lëvizur globalisht për të mbajtur rrjedhjen e kredisë pas një periudhe të pazgjidhur në sektorin bankar të SHBA-ve dhe bashkimit të Credit Suisse.

Gjashtë banka qendrore, përfshirë Bankën e Anglisë, njoftuan se do të nxisin fluksin e dollarëve amerikanë përmes sistemit financiar global.

Të dielën Credit Suisse në vështirësi u mor nga UBS në një marrëveshje të mbështetur nga qeveria zvicerane.

Marrëveshja “swap line” e likuiditetit në dollarë amerikanë do të fillojë nga e hëna.

Në një deklaratë, Banka e Anglisë, Banka e Japonisë, Banka e Kanadasë, Banka Qendrore Evropiane, Rezerva Federale e SHBA dhe Banka Kombëtare e Zvicrës nisën veprimin e koordinuar për të “rritur ofrimin e likuiditetit”.

Njoftimi tha se ai shërbeu si një “mbrapa e rëndësishme për të lehtësuar tendosjet në tregjet globale të financimit” dhe për të pakësuar ndikimin në ofertën e kredisë për familjet dhe bizneset.

Në vend të huamarrjes në tregun e hapur, bankat britanike do të mund të shkojnë drejtpërdrejt në Bankën e Anglisë dhe ajo do të marrë hua nga Rezerva Federale e SHBA.

Do të funksionojë në të njëjtën mënyrë për bankat në eurozonë, Kanada, Japoni, Zvicër dhe SHBA.

Bankat do të kenë mundësi të aksesojnë këtë financim në baza ditore.

Marrëveshja, e miratuar gjatë krizës financiare të vitit 2008 dhe pandemisë COVID, do të fillojë të hënën dhe do të vazhdojë deri “të paktën deri në fund të prillit”, tha Banka e Anglisë.

Stoqet globale bankare ranë pas rënies së Bankës Silicon Valley, pavarësisht sigurimit të Presidentit Joe Biden se SHBA do të bënte “çfarëdo që të nevojitet” për të mbrojtur sistemin bankar.

Që nga kolapsi i SVB-së, Banka më e vogël e Nënshkrimeve gjithashtu ra në rrugë dhe First Republic kishte nevojë për shpëtim.

Një degë e New York Community Bancorp – Flagstar Bank – ka arritur një marrëveshje me rregullatorët për të blerë aktivet e Signature Bank, tha të dielën Korporata Federale e Sigurimit të Depozitave të SHBA (FDIC).

Marrëveshja përfshin pothuajse të gjitha depozitat e Signature Bank, disa nga huatë e saj dhe të 40 degët e saj të mëparshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore