Lajme

Bangladeshi heton zjarrin në kampin më të madh të refugjatëve në botë


Autoritetet e Bangladeshit po hetojnë shkakun e një zjarri masiv në një kamp refugjatësh Rohingya, i cili ka lënë 12 mijë njerëz pa strehë.

Nuk është raportuar për viktima, por zjarri i së dielës shkatërroi 2 mijw strehimore pasi u përhap me shpejtësi përmes bombolave të gazit në kuzhina, thanë zyrtarët.

Policia po heton nëse zjarri ka qenë një akt sabotimi. Një person është arrestuar, raportojnë mediat lokale.

Kampi në juglindje besohet të jetë kampi më i madh i refugjatëve në botë.

Shumica e banorëve të saj, refugjatë Rohingya, kishin ikur nga persekutimi në Myanmarin fqinj.

Të hënën, qindra ishin kthyer në zonën e Cox’s Bazar për të parë se çfarë mund të shpëtonin nga rrënojat.

Zjarri kishte filluar rreth orës 14:45 me orën lokale të së dielës dhe u shpërtheu shpejt nëpër strehëzat me bambu dhe pëlhurë, tha një zyrtar.

Zjarri u vu nën kontroll brenda tre orëve, por të paktën 35 xhami dhe 21 qendra mësimore për refugjatët u shkatërruan gjithashtu, shtoi ai.

Shumë nga ata që jetuan atje mund të shihen duke zgjedhur zonën e djegur, ku kanë mbetur vetëm shirita metalikë dhe çati të valëzuara.

Hrusikesh Harichandan, nga Federata Ndërkombëtare e Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe, i tha BBC-së se kampi kishte pasur “dëme masive”.

Ai tha se shërbimet bazë si qendrat e ujit dhe objektet e testimit ishin prekur gjithashtu.

Midis janarit 2021 dhe dhjetorit 2022, ka pasur 222 incidente zjarri në kampet Rohingya, duke përfshirë 60 raste të zjarrvënieve, sipas një raporti të ministrisë së mbrojtjes të Bangladeshit të publikuar muajin e kaluar.

Në mars 2021, të paktën 15 njerëz u vranë dhe rreth 50 mijë u zhvendosën pasi një zjarr i madh përfshiu një kamp në vendbanim.

Kampi i refugjatëve strehon njerëz që ikën nga Myanmari pas një goditjeje ushtarake kundër pakicës etnike Rohingya.

Rohingya janë myslimanë në Myanmar kryesisht budist, ku ata janë përballur me persekutim për breza të tërë.

Eksodi i fundit i arratisjes Rohingya në Bangladesh filloi në gusht 2017, pasi ushtria e Myanmarit u hakmor brutalisht kur një grup kryengritës Rohingya nisi sulmet në disa poste policie.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore