Sport

Ballkani nis rrugëtimin në Conference League


Skuadra e Ballkanit do të nisë këtë të enjte aventurën e dytë radhazi në grupet e UEFA Europa Conference League (UECL). Ekipi i drejtuar nga Ilir Daja do të ndeshet në transfertën çeke të Viktoria Plzen-it.

Ballkani dhe Plzen janë pjesë e Grupit C në këtë edicion të Conference League, së bashku me Astana-n dhe Dinamo-n e Zagrebit.

“Stadion Mesta Plzne” do të presë takimin mes vendasve të Viktoria-s dhe miqëve nga Kosova të Ballkanit. Ndeshja do të fillojë nga ora 21:00.

Ky do të jetë takimi i parë mes Ballkanit dhe Plzen-it. Skuadra çeke është e njohur për futbollin kosovar pasi në raundin e dytë kualifikues u përballë me Dritën, të cilën e eliminoi pas fitores 2-1 në Prishtinë.

Me ndeshjen ndaj Ballkanit, Plzen-i do të fillojë fushatën e tyre të nëntë në grupet e kompeticioneve evropiane. Vetëm dy herë ata kanë mundur të kalojnë në raundet me eliminim direkt.

Ballkani e ka fushatën e dytë radhazi në grupet e Conference League, që është kompeticioni i vetëm ku ata kanë mundur të kualifikohen.

Mysafirët nuk kanë kujtime të mira kur luajtën me klubet çeke, pasi i humbën të dyja ndeshjet me Slavia Pragën sezonin e kaluar. Pavarësisht nga rezultati, një fillim i shpejtë nuk mund të përjashtohet pasi gjashtë nga shtatë ndeshjet e fundit të Ballkanit jashtë UECL-së kanë parë që hapja e ndeshjes të arrijë në ose para gjysmë ore.

Plzen do të shpresojë se Rafiu Durosinmi mund të vazhdojë formën e tij pasi ai kontribuoi me pesë gola në tre ndeshjet e tij të fundit, duke përfshirë një në daljen e tyre të fundit në UECL.

Një lojtar vizitor që shpreson për një ndikim është Nazmi Gripshi, me mesfushorin që kontribuon drejtpërdrejt në katër gola në gjashtë ndeshjet e fundit në UECL të Ballkanit.

Kujtojmë se Plzen ka shënuar i pari në tetë nga 12 ndeshjet e fundit të UECL.

Paralelisht me sfidën Viktoria Plzen – Ballkani do të luhen edhe takimet e tjera në grupet e UECL:

Slovan – Klaksvik

Maccabi Tel Aviv – Breioablik

Zorya Luhansk – Gent

Dinamo – Astana

Club Brugge – Besiktas

Lugano – Bodo/Glimt

Zrinjski – AZ

Legia – Aston Villa

Ferencvaros – Cukaricki

Genk – Fiorentina

Eintracht Frankfurt – Aberdeen

HJK – PAOK

Fenerbahce – Nordsjealland

Ludogorets – Spartak Trnava

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore