Lajme

Balena e bllokuar në lumin Seine zhvendoset gjatë një operacioni


Balena beluga (e bardhë) e bllokuar në lumin Seine në Francën veriore thuhet se është hequr nga uji herët të mërkurën në fazën e parë të një operacioni ambicioz shpëtimi.

Pas gati gjashtë orësh punë, cetaceani 800 kilogramësh (1800 paund) u hoq nga lumi me një rrjetë dhe vinç rreth orës 4 të mëngjesit (0200 GMT) dhe u vendos në një maune nën kujdesin e menjëhershëm të një duzinë veterinerësh.

Beluga, një specie e mbrojtur që zakonisht gjendet në ujërat e ftohta të Arktikut, më pas do të vendoset në një kamion frigorifer dhe do të transportohet në bregdet, tha Isabelle Dorliat-Pouzet, sekretarja e përgjithshme e prefekturës Eure, përpara operacionit të shpëtimit.

Balena katër metra (13 këmbë) u pa më shumë se një javë më parë duke u nisur drejt Parisit dhe u bllokua 130 km (80 milje) në brendësi të Kanalit në Saint-Pierre-La-Garenne në Normandi.

Që nga e premtja, lëvizja e kafshës në brendësi të tokës është bllokuar nga një bravë në Saint-Pierre-La-Garenne, 70 km në veriperëndim të Parisit, dhe shëndeti i saj ishte përkeqësuar pasi nuk pranoi të hante.

Por gjendja ishte “e kënaqshme”, i tha “AFP” më herët të martën Isabelle Brasseur nga parku i kafshëve detare Marineland në Francën jugore, më i madhi në Evropë.

Ekspertët ishin në mëdyshje se pse balena u largua kaq shumë në jug nga habitati i saj natyror.

“Sfida tani do të jetë të ndihmojmë për ta ushqyer atë dhe të përpiqemi ta shoqërojmë drejt oqeanit”, tha Lamya Essemlali, kryetarja e grupit mjedisor Sea Shepherd France, i cituar nga agjencia e lajmeve “Reuters”.

Në vitin 2019, një balenë e ngordhur u gjet në lumin Thames pranë Gravesend, thanë zyrtarët në Mbretërinë e Bashkuar.

Kjo erdhi vetëm disa javë pasi një balenë gunga e parë duke notuar në të njëjtën zonë uji kishte ngordhur. Mendohej se kishte gjetur rrugën e saj në Thames për shkak të një gabimi lundrimi, ndoshta gjatë baticave të mëdha.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore