Sport

Bale debuton në shtëpi me LAFC, Vela shënon golin e fitores


Los Angeles Football Club (LAFC) mundi Seattle Sounders 2-1 të premten mbrëma në stadiumin Banc of California, ndërsa Gareth Bale bëri debutimin e tij në shtëpi dhe Carlos Vela shënoi golin e fitores.

LAFC regjistroi fitoren e katërt radhazi dhe tani ka shtatë pikë më shumë se numri 2 i Austin FC në Konferencën Perëndimore.

Goli i Velës erdhi në minutat e fundit të pjesës së parë për të barazuar rezultatin në 1-1.

Sulmuesi meksikan kishte shënuar më parë një gol të jashtëzakonshëm që u anulua pasi arbitri konfirmoi me VAR se Vela përdori krahun për të kontrolluar topin.

Jesus Murillo i LAFC shënoi një autogol në minutën e 13 për t’i dhënë Seattle një epërsi të hershme.

13 minuta më vonë, goli i Velës u anulua, por Kwadwo Opoku barazoi ndeshjen me një goditje të mrekullueshme nga jashtë zonës në minutën e 35-të.

Goli i fitores së Velës u shënua në minutën e 43-të, një goditje e parë brenda zonës nga një krosim i gjatë.

Ai ishte qartësisht i pafuqishëm për t’i dhënë epërsinë skuadrës vendase në pushim, pavarësisht se ra në rezultat në fillim të ndeshjes.

Bale zëvendësoi Arango-n në pjesën e dytë.

Uellsiani shfaqi disa momente shkëlqimi, por ai mund të jetë gati të luajë një ndeshje të plotë javën e ardhshme.

Giorgio Chiellini dhe Bale bënë debutimin e tyre në shtëpi dhe ende nuk e kanë shijuar humbjen si pjesë e LAFC.

LAFC do të luajë një miqësore në mesjavë kundër skuadrës së Liga MX Club America përpara Real Salt Lake të shtunën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore